Lokale użytkowe są szczególne poszukiwane w tzw. lokalizacjach premium. Są to: pl. Trzech Krzyży, Nowy Świat, ul. Marszałkowska i Aleje Jerozolimskie oraz Trakt Królewski. Podaż powierzchni handlowej jest tam niewielka, a właściciele lokali mają zwykle listy klientów zainteresowanych najmem.
– Ostatnio pojawiło się na rynku wiele lokali użytkowych w nowych inwestycjach mieszkaniowych. Jednak te oferty nie wzbudzają entuzjazmu wśród klientów, którzy mają obawy, że nowe miejsce może się nie sprawdzić – tłumaczy Anna Pawelec z Maxon Nieruchomości.
[srodtytul]Miejskie oferty[/srodtytul]
Pomieszczenia na wynajem oferują głównie prywatni właściciele i firmy, a także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Samo miasto Warszawa posiada ok. 100 tys. lokali użytkowych. Konkursy lub przetargi na ich wynajem ogłasza średnio co półtora miesiąca.
– Istnieje również możliwość najmu lokalu użytkowego poza konkursem. Zdarza się tak wtedy, gdy mimo przeprowadzonych konkursów na lokal nie znalazł się chętny – wyjaśnia Beata Wrońska-Freudenheim z Biura Polityki Lokalowej UM Warszawa. – Pustostany stanowią ok. 7 proc. lokali. Z reguły są to nieatrakcyjne oferty, np. ze względu na zły stan techniczny czy też zaawansowane postępowanie roszczeniowe o zwrot nieruchomości.