Stereotyp brudnej kotłowni i uciążliwej pracy takiego kotła odchodzi już w przeszłość. Obecnie jest to ekologiczny i tani sposób na ciepły dom.
[srodtytul]Co do kotła?[/srodtytul]
Co ważne, także paliwo do kotłów automatycznych w postaci węgla brunatnego jest stosunkowo tanie. Zwłaszcza jeśli kupuje się bezpośrednio z kopalni. W takich urządzeniach najlepiej sprawdza się węgiel o granulacji 5 – 20 mm, tak zwany propal. Ma on kaloryczność około 10 kJ. Na ogrzanie 200-metrowego domu miesięcznie potrzeba blisko 10 ton węgla. Cena tego opału kształtuje się od 115 zł za tonę.
– Warto robić zapasy węgla brunatnego w miesiącach letnich – radzi Rafał Tomaszewski, dyrektor ds. handlowych w Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa. – W okresie jesienno-zimowym zapotrzebowanie na ten surowiec jest bardzo duże i po prostu może nie starczyć go dla wszystkich chętnych – podkreśla dyrektor.
Ponadto wszyscy węgla kamiennego do ogrzewania i opału jako zamiennik mogą stosować węgiel brunatny groszek o granulacji 20 – 40 mm lub gruby o granulacji 40 – 300 mm.