Bez względu na kolor czy strukturę fasada budynku z czasem traci atrakcyjny wygląd. Kwaśne opady atmosferyczne wymywają farbę, zaś promienie UV powodują degradację zawartych w niej pigmentów. Znajdujące się w powietrzu kurz, pyłki, a także spaliny osiadają na powierzchni powłoki malarskiej. Najbardziej narażone na zabrudzenia są budynki położone w centrach miast, przy ruchliwych ulicach. Kosztów związanych z czyszczeniem fasad lub ich powtórną renowacją można uniknąć, stosując system samoczyszczący. Dzięki zaawansowanym technologicznie produktom gwarantuje długotrwały efekt ociepleniowy i estetyczny.

Kluczem do zjawiska samoczyszczenia elewacji wykonanej w systemie samoczyszczącym jest zastosowanie nowej generacji farby fasadowej na bazie wodnych dyspersji silikonowych. Farba jest paroprzepuszczalna – powłoka malarska umożliwia dyfuzję gazów i odparowanie wilgoci przenikającej przez mikropęknięcia w warstwie tynku. Dzięki tej właściwości system można stosować przy wilgotnych murach. Efekt perlenia, polegający na skraplaniu się wody na powierzchni powłoki malarskiej, zapobiega długotrwałemu działaniu wody na powierzchnię ściany i jej przyjmowaniu przez mur. W trakcie opadów atmosferycznych następuje samoczyszczenie fasady, osiadający kurz jest zabierany przez spływającą wodę. Ponadto produkt zawiera środki glono- i algobójcze, zabezpieczające fasadę przed biodegradacją.

Do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych budynków metodą lekką mokrą zaleca się stosowanie pełnych systemów jednego producenta, co pozwala zapobiec występowaniu defektów elewacji w postaci pękania czy odpadania tynku.