Popularnym rozwiązaniem stosowanym w celu obniżenia temperatury w domu jest zainstalowanie gruntowego wymiennika ciepła. Urządzenie to zapewnia dopływ świeżego powietrza do wnętrza domu, schładza i osusza powietrze, co znacznie poprawia komfort domowników w upalny dzień. Powietrze zewnętrzne ochładzane jest w wymienniku gruntowym i dostarczane do wnętrza budynku systemem kanałów nawiewnych.
Jednak aby wykorzystać pełen potencjał gruntowego wymiennika ciepła, najlepiej jest zainstalować go z rekuperatorem, czyli centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła. Sam rekuperator jest coraz częściej stosowany w celu zwiększenia cyrkulacji powietrza w coraz bardziej energooszczędnych, dobrze zaizolowanych domach.
– Rekuperator z gruntowym wymiennikiem ciepła to jak do tej pory najbardziej efektywne i opłacalne rozwiązanie obniżające temperaturę w domu. Stąd ogromne zainteresowanie tą technologią w budowanych przez nas domach – mówi Sławomir Chmura, menedżer budowy w ES Polska. Gdy temperatura powietrza osiągnie 30 st. C, rekuperator z gruntowym wymiennikiem ciepła jest w stanie obniżyć ją prawie do 18 st. C.
– Oczywiście, aby w pełni wykorzystać możliwości urządzenia, należy upewnić się, że wszystkie okna są zamknięte. W przeciwnym razie gorące powietrze będzie wdmuchiwane do środka – dodaje Chmura.
Innym rozwiązaniem może być montaż instalacji klimatyzacyjnej. Najbardziej popularne na polskim rynku są obecnie klimatyzacje typu split. Składają się one z dwóch połączonych ze sobą jednostek – wewnętrzna schładza powietrze w pomieszczeniu, druga zewnętrzna odprowadza ciepło na zewnątrz. Urządzenie to zwiększa komfort termiczny i obniża wilgotność powietrza. Niektóre klimatyzatory dodatkowo czyszczą i jonizują powietrze.