Zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem dotyczy teraz głównie lokali dwu- i trzypokojowych o powierzchni około 50 mkw., w średnim standardzie i po niskich lub średnich cenach – mówią pośrednicy. Interesują się takimi nieruchomościami studenci, ale szukają dobrych lokalizacji. Za takie uważa się centrum miast i dzielnice blisko uczelni.
Podaż mieszkań na wynajem jest w dalszym ciągu duża. Pośrednicy sygnalizują, że w ostatnich dwóch latach kupiono sporo nieruchomości przeznaczonych na wynajem. Stąd zwiększona oferta. Natomiast skutkiem recesji jest mniejsze zainteresowanie wynajmem przez duże firmy i koncerny. Skromny jest zwłaszcza popyt na luksusowe apartamenty, nawet jeśli mają bardzo atrakcyjną lokalizację.
[ramka][i][b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki najmu kawalerek i lokali dwupokojowych, bez wyposażenia, w dzielnicach sypialniach, obowiązujące dziś i prognozowane dla tych samych lokali za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z przeciętną sprzed roku i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w proc.
[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim – doradcą z rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/i][/ramka]