Przy adaptacji piwnicy uporać się trzeba z problemem niezbyt równej posadzki: zazwyczaj betonowego podkładu o licznych, a niezbyt dużych wgłębieniach, często zawilgoconego. Na szczęście jest to kłopot, którego bardzo szybko można się pozbyć.
[srodtytul]Równo[/srodtytul]
Na początku podłoże trzeba dobrze oczyścić. Musi być suche i nośne, wolne od wszelkich warstw mogących osłabić przyczepność – szczególnie od kurzu, brudu, olejów, wosku, substancji bitumicznych i resztek farby. Miejscowe ubytki i zagłębienia, a także nierówności wylewki, można zniwelować przy pomocy szybko twardniejącej zaprawy.
Zaprawa ta nie tylko umożliwia wykonanie warstwy wyrównawczej na całej powierzchni podłogi, ale także pozwala na szybkie użytkowanie posadzki. Produkt ten, dostępny w postaci suchej – do rozrobienia z wodą, nakłada się w dwóch warstwach.
Pierwszą stanowi warstwa kontaktowa. Przed jej naniesieniem podłoże należy zwilżyć wodą. Warstwę kontaktową, o konsystencji półpłynnej, nanosi się pędzlem ławkowcem. Następnie, na jeszcze wilgotną warstwę kontaktową, nakłada się pacą stalową właściwą wierzchnią warstwę zaprawy, dbając o dokładne wypełnienie istniejących rys i spękań. Zalecana grubość jednej warstwy zaprawy mieści się w przedziale od 5 do 30 mm, dlatego w przypadku większych nierówności prace należy prowadzić etapami. W zależności od temperatury i wilgotności otoczenia zaprawa zaczyna wiązać już po niespełna godzinie. Tak przygotowane podłoże należy zagruntować i wzmocnić głęboko penetrującym impregnatem.