Wystąpienie z pozwem o eksmisję lokatora to czasami przykra konieczność.
[srodtytul]Kiedy wypowiedzenie[/srodtytul]
Ważne jest prawidłowe wypowiedzenie umowy. Jeżeli nie mówi, kiedy można ją rozwiązać, trzeba sięgnąć po [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=161977]ustawę o ochronie praw lokatorów[/link] (art. 11). Zgodnie z nią właściciel może wypowiedzieć umowę przede wszystkim, gdy lokator nie płaci czynszu przez trzy pełne okresy płatności (najczęściej chodzi o trzy miesiące). Najpierw jednak musi uprzedzić na piśmie o zamiarze wypowiedzenia i dać miesięczny termin na zapłacenie zaległości. Dopiero kiedy lokator nie zareaguje na wezwanie i nie spłaci długu, właściciel mieszkania może rozwiązać umowę.
Wypowiedzenie można także wręczyć, jeżeli pomimo pisemnego upomnienia najemca używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem, np. wynajął lokal jako mieszkalny, a prowadzi w nim działalność gospodarczą.
Umowę można rozwiązać ponadto, gdy lokator w sposób rażący lub uporczywy wykracza przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, np. urządza nocne libacje.