- Warszawa, jak każde miasto, to mozaika ulic, skrzyżowań, placów, skwerów, parków i osiedli. Zmiany w przestrzeni dokonywane punktowo, w obrębie ulicy, kwartału czy placu, nie są w stanie samodzielnie wpłynąć na odbiór miasta jako całości. Niekiedy jednak wystarczy impuls, aby uruchomić lawinę zmian, w rezultacie której dana przestrzeń ożywa i zaczyna pozytywnie wpływać na sąsiednie rejony. Takim impulsem może być inwestycja miejska (np. remont ulicy, budowa stacji metra, otwarcie muzeum); prywatna (np. otwarcie popularnego lokalu, budowa biurowca) lub inicjatywa społeczna (np. cykliczne święto ulicy). Takie wydarzenia mogą przyciągnąć kolejne projekty, a w efekcie przyczynić się do poprawy jakości danego obszaru i zwiększenia jego atrakcyjności i popularności wśród mieszkańców, turystów czy inwestorów - twierdzą organizatorzy rankingu najważniejszych stołecznych mikrolokalizacji: międzynarodowa firma doradcza JLL oraz portal Nowa Warszawa.
Sprawdzali oni, które z miejsc w stolicy przeszły w ostatnich latach największą metamorfozę. Kluczowe punkty na stołecznej mapie, w których dokonują się największe przeobrażenia tkanki miejskiej, wybrali internauci spośród 30 propozycji. W ten sposób powstał raport „Akupunktura Warszawy".
- Spojrzeliśmy na Warszawę z innej perspektywy. Wyszliśmy z założenia, że miasta zmieniają się nie tylko na poziomie wielkich decyzji politycznych czy sztandarowych inwestycji, ale również na poziomie bliższym mieszkańcom, na szczeblu bardziej sąsiedzkim. Chcieliśmy zidentyfikować miejsca, które w ostatnich latach przeszły największą metamorfozę, wpływającą na ich bezpośrednie otoczenie; takie, które przekształcają się na naszych oczach oraz te z największym potencjałem rozwoju. Skoncentrowaliśmy się na obszarze dawnej gminy Centrum, czyli na obecnych dzielnicach Śródmieście, Żoliborz, Praga Północ, Praga Południe, Mokotów, Ochota i Wola. Z naszej analizy wykluczyliśmy lokalizacje oczywiste lub już rozwinięte, takie jak Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto czy Plac Defilad. Pod dyskusję poddaliśmy nie dzielnice czy duże obszary miasta, ale lokalizacje dużo mniejsze: kwartały, ulice czy place, które funkcjonują w świadomości mieszkańców Warszawy i osób przyjezdnych jako osobne, zdefiniowane mikrolokalizacje - odpowiada Anna Bartoszewicz - Wnuk, dyrektor Działu badań rynku i doradztwa w JLL.
Kto wygrał?
Plac Grzybowski i okolice
- największa dokonana metamorfoza
- W kategorii największej dokonanej metamorfozy brano pod uwagę obszary, które - dzięki zrealizowanej już inwestycji lub inicjatywie - uległy pozytywnemu przekształceniu i oddziałują pozytywnie na sąsiednie rejony - tłumaczą organizatorzy rankingu.