Reklama

Jaki dom na jakim osiedlu

Czytelnik chce wybudować dom na osiedlu budynków szeregowych. Tuż przy ścianie bez okien chce postawić dom piętrowy. Czy jest to możliwe?

Publikacja: 12.08.2014 10:00

Jaki dom na jakim osiedlu

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Czy prawo na to zezwala? Jakie warunki musi spełnić?

Marcin Zadrożny, aplikant adwokacki HILLS LTS S.A.:

O wyborze lokalizacji budynku decyduje wiele czynników, w tym czynniki natury prawnej, w szczególności, gdy w sąsiedztwie planowanego domu znajdują się już wcześniej wzniesione budynki.

Odległości usytuowania budynku od granicy działki zostały jasno określone przez ustawodawcę w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Powyższy akt prawny w Dziale II "Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej Rozdział 1 Usytuowanie budynku" (§ 11 i nast.) jasno formułuje aspekty zabudowy, w tym w sąsiedztwie wybudowanych wcześniej budynków.

Reklama
Reklama

Co do zasady, zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia, budynku nie można wybudować w mniejszej odległości od granicy niż:

3 m, gdy jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów;

4 m, gdy od strony granicy będzie ściana z otworami drzwiowymi lub okiennymi.

Niektóre części budynku mogą znajdować się bliżej granicy (§ 12 ust. 5 rozporządzenia). Okapy, gzymsy, balkony lub daszki nad wejściem oraz galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie lub rampy mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną.

Należy również zachować odległość 4 m od granicy działki do zwróconego w jej stronę otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej.

Jednakże w zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w niniejszym rozporządzeniu, dopuszcza się (§ 12 ust. 3):

Reklama
Reklama

1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m,

2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej,

3) rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary, a także nadbudowę tak usytuowanego budynku o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych,

4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

Czy prawo na to zezwala? Jakie warunki musi spełnić?

Marcin Zadrożny, aplikant adwokacki HILLS LTS S.A.:

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Reklama
Nieruchomości
Rynek obiektów handlowych wraca do pełni sił
Nieruchomości
Przed parkami handlowymi jeszcze trzy lata ekspansji, potem twarde „sprawdzam”
Nieruchomości
Mieszkanie dla singla, pary, dla rodziny. Co proponują deweloperzy?
Nieruchomości
Marvipol melduje się w Gdyni. W ofercie mieszkania smart
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Nieruchomości
Portal DOM z cenami transakcyjnymi trochę bliżej
Reklama
Reklama