– Warszawska Praga, zwłaszcza Praga-Północ, rozwija się bardzo dynamicznie – ocenia Jarosław Mikołaj Skoczeń z Emmerson Realty. – Powodów jest kilka. Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie starymi kamienicami, które są remontowane, a mieszkania bardzo zyskują na wartości. Można powiedzieć, że cała Stara Praga jest w trakcie rewitalizacji. Renowacji podlegają całe kwartały dzielnicy. Praga wraca do Warszawy w wielkim stylu. Można to porównać do krakowskiego Kazimierza, który stał się centrum kultury i rozrywki.

Metro, galerie, teatry

Także Michał Niewiński, pośrednik z agencji Mieszkanie24.com, prognozuje, że nieruchomości na Pradze będą zyskiwać na wartości. – Komunikacja z centrum jest coraz lepsza, dzielnica ma ciekawe tereny – wyjaśnia Michał Niewiński. – Rewitalizacja Pragi i rozwój infrastruktury wpłyną na rozwój mieszkaniówki – ocenia.

W opinii Edyty Krakowiak z Warszawskiej Giełdy Lokali i Nieruchomości (WGLiN) Praga-Północ ma duży potencjał. – Do wykorzystania są piękne tereny Portu Praskiego oraz działki wzdłuż ulicy Radzymińskiej – zwraca uwagę Edyta Krakowiak. – Praga wymaga jednak inwestycji władz w zaniedbaną substancję mieszkaniową – zastrzega. Z analiz WGLiN wynika, że średnie ceny mieszkań na północnopraskim rynku wtórnym niewiele się zmieniają. – Najczęściej są to lokale w starych, niedoinwestowanych budynkach. Nieznacznie rosną ceny mieszkań wybudowanych po 2000 roku, których w tej dzielnicy jest niewiele, nie mają więc wpływu na średnią cenę tutejszych nieruchomości – tłumaczy Edyta Krakowiak. – Najbardziej drożeją małe dwu- i trzypokojowe lokale w nowszych budynkach w pobliżu drugiej linii metra. Ale popyt na lokale w tej dzielnicy jest nadal niewielki. Wciąż jest za mało mostów, wciąż żywe są stereotypy niebezpiecznej dzielnicy. Obraz Pragi będzie się jednak powoli zmieniał na lepsze. Na pewno pomoże druga linia metra – dodaje.

Na stabilne ceny wskazuje także Michał Niewiński. – Nie widać ani znaczących zwyżek, ani znaczących spadków. Zwyżki na poziomie kilku procent w ostatnich miesiącach nie są jeszcze przełomem. Najbardziej drożeją małe, tanie mieszkania oraz nieruchomości na osiedlach dobrze skomunikowanych z centrum – zauważa Michał Niewiński. Według niego takie oferty budzą spore zainteresowanie. Niewielkie lokale ze względu na atrakcyjną cenę szybko znajdują nabywców.

O świetlanej przyszłości Pragi-Północ mówi Jarosław Mikołaj Skoczeń. – Wyremontowane mieszkania w starych kamienicach osiągną ceny jak w centrum Warszawy. Praga przyciąga określoną grupę nowych mieszkańców, którzy otwierają tam swoje galerie, studia fotograficzne, teatry, kluby, pracownie malarskie, artystyczne restauracje – opowiada ekspert z Emmersona. – Dzielnica staje się bardzo modna. Ceny mieszkań na pewno nie spadną. Duży wpływ na postrzeganie dzielnicy mają Stadion Narodowy, zabudowa Portu Praskiego, rewitalizacja Bazaru Różyckiego , zagospodarowanie fabryki Konesera. Stuletnia kamienica przy ul. Brzeskiej 18 nie będzie już planem filmowym, ale zamieszka w niej kilkadziesiąt rodzin. Za kilka lat Praga stanie się stosunkowo drogą dzielnicą.

Prestiżowa Saska Kępa

Jarosław Mikołaj Skoczeń zapewnia, że atuty ma także Praga-Południe. Jej częścią jest ekskluzywna Saska Kępa. – Na obu Pragach, podobnie zresztą jak w całej Warszawie, najlepiej sprzedają się nieduże mieszkania do 40 mkw. oraz lokale dla rodziny, czyli trzy pokoje na ok. 60 mkw.

Także Edyta Krakowiak zwraca uwagę na południowopraską enklawę, jaką jest Saska Kępa. Ceny tamtejszych mieszkań są porównywalne z cenami lokali w Śródmieściu i na Mokotowie. – Poza tym wybór lokali na Pradze-Południe jest większy niż na Pradze-Północ. Znajdziemy tam mieszkania zarówno w starej, zaniedbanej substancji, podobnej do północnopraskiej, ale też sporo tanich mieszkań z wielkiej płyty – np. na Gocławiu. Są też lokale w wyremontowanych kamienicach i w kilkuletnich budynkach na peryferiach Pragi-Południe – opowiada Edyta Krakowiak. Dodaje, że w tej dzielnicy dobrze sprzedają się mieszkania wybudowane po 2000 r. oraz lokale w kamienicach na Saskiej Kępie. – Średnie ceny południowopraskich mieszkań są dość wysokie, ponieważ jest tu sporo nowych inwestycji, także tzw. plomb. Na średnie ceny znacząco wpływa oczywiście Saska Kępa – tłumaczy.

A Michał Niewiński dopowiada, że marzeniem wielu klientów jest mieszkanie w pięknie odrestaurowanej kamienicy. Ceny takich lokali przekraczają niekiedy 14 tys. zł za mkw. – Mieszkania w zaniedbanych budynkach, podobnie jak w kamienicach objętych roszczeniami, są często sprzedawane poniżej 5 tys. zł za mkw. – mówi pośrednik z agencji Mieszkanie24.com. – Najlepiej sprzedają się małe mieszkania. Kupują je młode osoby, a na wynajem – inwestorzy. Drugim segmentem są apartamenty w odrestaurowanych kamienicach z bogatą historią – dodaje.

Zdaniem Michała Niewińskiego więcej klientów szuka mieszkań na Pradze-Południe. – Atutami tej dzielnicy są nowsze budynki oraz dobrze rozwinięta infrastruktura sklepów i punktów handlowo-usługowych – tłumaczy pośrednik. – Lepsze perspektywy rozwoju ma jednak Praga-Północ. Już dziś mieszkania w tej dzielnicy na osiedlach blisko centrum są rozchwytywane – zapewnia.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

a.gawronska@rp.pl

Ile za mieszkanie po prawej stronie miasta

Na rynku wtórnym znajdziemy lokale o różnej powierzchni i standardzie – od mieszkań do remontu po wysoki standard.

? Praga-Północ, Brechta, 48 mkw., dwa pokoje, parter, 1965 rok, do remontu, 299 tys. zł

? Praga-Północ, Targowa, 69 mkw., trzy pokoje, piąte piętro, 1993 rok, parking na zamkniętym podwórku, 450 tys. zł

? Praga-Północ, Blaszana, 36 mkw., dwa pokoje, drugie piętro, 1968 roku, z piwnicą, 293 tys. zł

? Praga-Południe, Ostrobramska, 70 mkw., trzy pokoje, siódme piętro, 1977 rok, 404 tys. zł

? Praga-Południe, Międzynarodowa, 46 mkw., trzy pokoje, dziewiąte piętro, wymienione media w budynku, 1975 rok, 319 tys. zł

Źródło: Szybko.pl