Reklama
Rozwiń

Niewypłacalny deweloper. Jakie są uprawnienia nabywców mieszkań?

Sytuacja nabywców mieszkań w przypadku kłopotów finansowych dewelopera nie jest łatwa, ale nie jest też bez wyjścia. Nabywcy mają realny wpływ na dokończenie inwestycji, także bez angażowania swoich dodatkowych środków - wskazuje adwokat.

Publikacja: 11.04.2025 07:30

Maciej Górski, adwokat, partner w kancelarii GPLF, członek Komitetu ds. nieruchomości KIG

Maciej Górski, adwokat, partner w kancelarii GPLF, członek Komitetu ds. nieruchomości KIG

Foto: Mat. prasowe

Sytuacja nabywców mieszkań w przypadku kłopotów finansowych dewelopera nie jest łatwa, ale nie jest też bez wyjścia. Najważniejsze jest to, że nabywcy mają możliwość podjęcia konkretnych działań. Mogą od umów odstąpić i odzyskać część lub nawet całość wpłaconych środków. Mogą także przejść kontrolę nad inwestycją i dokończyć budowę. Oczywiście, każda ich decyzja pociąga za sobą odpowiednie konsekwencje.

Najgorsze jednak, co mogą zrobić, to pozostać bezczynni. Zarazem jednak decyzja o rozpoczęciu i wyborze działań bywa ich najtrudniejszym zadaniem. Jest to zrozumiałe. Emocje nie są dobrym doradcą, a w tego rodzaju sprawach jest ich cała masa. Wybrane wymarzone mieszkanie, cały trud z zawarciem umowy deweloperskiej. Do tego kredyt. To były bardzo trudne i stresujące decyzje. A tu nagle okazuje się, że ich marzenie może się nie spełnić, cały ich wysiłek poszedł na marne. Wreszcie – obawa, że mogą wszystko stracić. Co konkretnie mogą zrobić w takiej sytuacji?

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nieruchomości
Kolejny szkieletor przestanie straszyć. Przy Sobieskiego powstaną apartamenty
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Nieruchomości
Najem mieszkań na huśtawce. Ile zapłaci lokator?
Nieruchomości
Rynek wtórny. Nie ma co czekać na cenowy cud
Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki