Pracownia Ambient otrzymała tegoroczną nagrodę Real Estate Impactor w kategorii „Inicjatywa wnosząca nową jakość” za projekt pierwszego drewnianego biurowca w Warszawie. Będzie on wchodzić w skład kompleksu Poleczki Park na Ursynowie, którego inwestorem jest UBM Development. Wcześniejsze budynki tej inwestycji były stawiane w tradycyjnej technologii. Czyją inicjatywą było to, by kolejny zbudować z drewna?
Inwestor obiektu, UBM Development jest firmą, która ma już na swoim koncie kilka zrealizowanych projektów w technologii drewnianej, takich jak zespół domów wielorodzinnych w Wiedniu czy ośmiokondygnacyjny budynek biurowy Timber Pioneer we Frankfurcie. Planuje także realizować kolejne obiekty z użyciem drewna.
Ambient jest natomiast firmą, która jako jedna z pierwszych w Polsce projektuje budynki drewniane wychodząc poza skalę zabudowy jednorodzinnej. Użycie drewna wpisujemy w szerszy kontekst projektowania obiektów, które odpowiadają na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym, starając się jednocześnie zapewnić wysokiej jakości rozwiązania architektoniczne. Początkowo obiekt projektowany był w konstrukcji żelbetowej, ale postanowiliśmy jednak zmierzyć się z zastosowaniem drewna. Czyli w zasadzie inicjatywa była po obu stronach.
Czytaj więcej
Już po raz ósmy przyznaliśmy nagrody najważniejszym projektom i inicjatywom wpływającym na zrównoważony rozwój rynku nieruchomości i miast.
Biurowiec liczy cztery kondygnacje. Jak wysoki budynek można postawić w technologii drewnianej?
Zastrzeżenie, które należy zrobić na początek, to że mówiąc „technologia drewniana” mówimy o całej gamie rozwiązań, z których najbardziej popularnymi są drewno klejone warstwowo, klejone krzyżowo (CLT) i konstrukcja szkieletowa. W każdej z tych technologii istnieją też warianty. Budownictwo drewniane jest też dziedziną bardzo intensywnie rozwijającą się i nadal pojawiają się nowe rozwiązania.
Czyli w rzeczywistości mamy do czynienia z wieloma technologiami, które mogą występować samodzielnie, być mieszane a także współpracować z elementami żelbetowymi i stalowymi, tworząc konstrukcje hybrydowe. W różnych technologiach można więc wykonać różnej wysokości obiekty. Np. dla szkieletu za optymalne przyjmuje się budynki do czterech kondygnacji, ale w technologii drewna klejonego ze stropami z CLT lub hybrydowymi możliwa jest realizacja budynków wysokościowych.