Sprzedający podkręcają ceny mieszkań

W lutym w porównaniu ze styczniem mieszkania zdrożały w 13 z 17 badanych miast. Największe wzrosty cen ofertowych lokali odnotowano w Katowicach – wynika z raportu Expandera i Rentier.io.

Publikacja: 28.03.2024 13:02

Wśród badanych miast nie ma ani jednego, gdzie przeciętna cena ofertowa mieszkań byłaby niższa niż p

Wśród badanych miast nie ma ani jednego, gdzie przeciętna cena ofertowa mieszkań byłaby niższa niż przed rokiem

Foto: Adobe Stock

- Sytuacja na rynku mieszkań w lutym była kontynuacją pozytywnych nastrojów z poprzednich miesięcy. Choć popyt jest mały, to ceny w ogłoszeniach rosną. Sprzedający liczą, że w drugiej połowie roku popyt wystrzeli dzięki programowi „Na start”. Nie chcą więc obniżać cen, lecz testują ich coraz wyższe poziomy – mówią analitycy Expandera i Rentier.io.

Czytaj więcej

Cisza przed burzą. Ceny wystrzelą?

Gdzie ceny mieszkań spadły, gdzie wzrosły

Ceny mieszkań podawane w nowych ogłoszeniach w lutym 2024 r. wzrosły w porównaniu ze styczniem w 13 z 17 badanych miast. - Największe podwyżki odnotowaliśmy w Katowicach (7,7 proc.), Sosnowcu (5,8 proc.) i Rzeszowie (4,7 proc.) – wskazują autorzy raportu. - Spadki pojawiły się tylko w czterech miastach – w Radomiu (-3,9 proc.), Białymstoku (-3,7 proc.), Szczecinie (-0,6 proc.) i Gdyni (-0,3 proc.).

Z kolei w porównaniu z cenami sprzed roku zdecydowanie wyróżnia się Kraków. - Ze wzrostem o 39 proc., licząc rok do roku, miasto bije na głowę inne badane ośrodki – mówią analitycy. - Ponadto bardzo mocno wzrosły ceny mieszkań w Katowicach (29 proc. rok do roku) i Warszawie (28 proc. rocznie). Warto też wspomnieć o Łodzi (22 proc.) i Wrocławiu (21 proc.), gdzie roczny wzrost przekroczył 20 proc.  Wśród badanych miast nie ma ani jednego, gdzie przeciętna cena ofertowa mieszkań byłaby niższa niż przed rokiem. Najniższy wzrost odnotowaliśmy w Sosnowcu (8 proc. rocznie).

Przeciętne ofertowe ceny mieszkań w lutym 2024 r.

Przeciętne ofertowe ceny mieszkań w lutym 2024 r.

Mat.prasowe

Czy rynek czeka wysyp ofert sprzedaży mieszkań

W lutym w analizowanych 17 miastach na portale trafiło 38 tys. unikatowych (po usunięciu duplikatów), nowych ogłoszeń. - To niewiele więcej niż w grudniu, ale ok. 17 proc. mniej niż w styczniu. Łącznie wszystkich aktywnych, unikatowych ofert było w lutym 100 tys. To poziom porównywalny z wrześniem 2023 r. – wskazują autorzy raportu.

Ich zdaniem może to być „chwilowa pauza przed kolejnymi przyrostami”. - W marcu zainteresowanie kupujących mieszkaniami mocno zwolniło, więc można się spodziewać, że ofert na portalach będzie coraz więcej. Pełnych informacji z marca jeszcze nie mamy, ale wstępne dane wskazują na znaczący wzrost liczby ofert – mówią analitycy.

Podkreślają, że większy popyt może przywrócić zapowiadany przez nowy rząd program kredytowy "Mieszkanie na start".

Jaką część pensji pochłania rata kredytu

Autorzy raportu Expandera i Rentier.io sprawdzili, jaką część dochodów przykładowej pary pochłania rata kredytu na mieszkanie o powierzchni 50 mkw. (przy założeniu 10 proc. wkładu własnego i okresu spłaty 25 lat). - Przyjęliśmy, że kredytobiorcy zarabiają po 80 proc. średniego wynagrodzenia. W lutym 2024 r. zarabiali więc po 4 615 zł netto, czyli ich łączny dochód miesięczny to 9 230 zł – podają analitycy. - Przed rokiem zarabiali łącznie 8 234 zł. Uwzględniliśmy również spadek oprocentowania kredytów hipotecznych z 10-proc. wkładem własnym - z 9,23 proc. do 8,03 proc.

Eksperci zaznaczają, że pomimo wzrostu wynagrodzeń o 12 proc. i niższego oprocentowania, zauważalna poprawa dostępności mieszkania występuje bardzo rzadko. - Spadek udziału rat w dochodzie o ponad 2 pkt proc. odnotowaliśmy tylko w Sosnowcu (spadek z 28 do 26 proc). Poprawę o ponad 1 pkt mamy w czterech miastach – Radomiu, Częstochowie, Szczecinie i Bydgoszczy – wskazują. - Na drugim biegunie są miasta, w których dostępność bardzo mocno spadła. W Krakowie udział raty w dochodzie zwiększył się aż o 10 pkt proc. (z 49 do 59 proc.). Sytuacja znacznie pogorszyła się także w Warszawie (o 6 pkt) i Katowicach (o 4 pkt). Pozostałe miasta, w których odnotowaliśmy wzrost udziału raty w dochodzie, to Wrocław, Łódź, Poznań, Toruń i Rzeszów.

Jaki proc. dochodu pochłania rata kredytu (w przypadku pary z dochodem po 80 proc. średniego wynagro

Jaki proc. dochodu pochłania rata kredytu (w przypadku pary z dochodem po 80 proc. średniego wynagrodzenia, kupującej 50-metrowe mieszkanie po przeciętnej cenie, kredyt na 25 lat, 10 proc. wkładu własnego)

Mat.prasowe

Nieruchomości
Cisza przed burzą. Ceny wystrzelą?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Rodzina z dziećmi nie tylko na swoim. Kto wynajmuje lokale?
Nieruchomości
Polacy chcą budować domy
Nieruchomości
Mieszkaniówka na rozdrożu. Inwestycje stają się trudniejsze
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Off market: luksus dla wybranych