Stawki najmu powoli spadają, ale ciągle jest drogo

W czwartym kwartale 2023 roku właściciele części wynajmowanych mieszkań obniżali czynsze. Wielkie promocje to jednak nie były – wynika z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.

Publikacja: 22.01.2024 09:20

Stawki najmu powoli spadają, ale ciągle jest drogo

Foto: Adobe Stock

- W ofertach najmu mieszkań można praktycznie przebierać. Ogłoszeń w całym kraju jest o 46 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z cokwartalnego raportu przygotowanego przez serwis Nieruchomosci-online.pl.

Spokojny koniec roku

- W IV kwartale ubiegłego roku rynek najmu zwykle spowalnia po szczytowym dla niego III kwartale. Tym razem było podobnie – wskazują autorzy raportu. – Liczba kontaktów, jakie osoby poszukujące mieszkania nawiązały z właścicielami lokali była mniejsza o 26 proc., licząc kwartał do kwartału. Spowolnienie widać także w dynamice zmiany podaży. W sierpniu i wrześniu liczba ofert najmu zauważalnie spadła. Lokale na nowy rok akademicki wynajmowali studenci.

Podaż zaczęła się odbudowywać już w październiku. - W konsekwencji na koniec grudnia było dostępnych o ponad 8 proc. więcej ogłoszeń niż we wrześniu – wskazują analitycy.

Mniejsze apetyty

W IV kwartale 2023 r. właściciele mieszkań w wielu miastach obniżali stawki. - W przypadku kawalerek w ujęciu procentowym średni czynsz najbardziej spadł w Kielcach, Olsztynie i Toruniu. Był o ok. 6 proc. niższy niż na koniec III kwartału. Od 2 do 4 proc. kwartał do kwartału spadły średnie stawki najmu w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim – wskazują autorzy raportu. - W pozostałych ośmiu stolicach regionów IV kwartał ubiegłego roku przyniósł umiarkowane wzrosty czynszów za wynajem jednopokojowych mieszkań.

W segmencie mieszkań dwupokojowych wzrosty średnich czynszów odnotowano tylko w Warszawie (3 proc., kwartał do kwartału), Kielcach (4 proc.) i Gorzowie Wielkopolskim (1 proc.). W pozostałych analizowanych miastach czynsze albo się „zamroziły” i były praktycznie takie same jak w III kwartale (Katowice, Łódź, Rzeszów, Toruń), albo spadły o 1-4 proc. kwartał do kwartału (Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Olsztyn, Opole, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zielona Góra).

Mat.prasowe

– W ostatnich miesiącach czynsze powoli się urealniają, odpowiadając na możliwości lokatorów – komentuje Rafał Bieńkowski z portalu Nieruchomosci-online.pl. – W niektórych lokalizacjach nie widać już tak dużego „rozjazdu” pomiędzy oczekiwaniami właścicieli a możliwościami najemców. Trudno jednak mówić o wielkich promocjach. Spadki wynoszą tylko kilka procent kwartał do kwartału. Czynsze są wciąż wysokie – podkreśla.

Zdaniem Rafała Bieńkowskiego trudno się spodziewać, aby w 2024 roku doszło do bardzo dużej korekty czynszów. – Na obniżenie stawek może wpłynąć program „Mieszkanie na start” , który pewnie wyciągnie z rynku najmu część osób, osłabiając popyt na wynajem. Pamiętajmy jednak, że wciąż zmagamy się z inflacją. Wyższe opłaty administracyjne (do wspólnoty czy spółdzielni) zawsze są przerzucane na najemców – dodaje.

Rynek wyhamował

- W 2023 r. sytuacja na rynku najmu uspokoiła się po niezwykle burzliwym 2022 r., który stał pod znakiem ogromnego popytu, m.in. ze strony uchodźców z Ukrainy – podsumowują analitycy. - Jeszcze niedawno rynek był rozgrzany do czerwoności, brakowało ofert, bo wynajmowało się praktycznie wszystko, a od czterech kwartałów temperatura jest już niższa.

Porównując IV kwartał 2023 r. z IV kwartałem 2022, liczba kontaktów, jakie potencjalni lokatorzy nawiązali z właścicielami mieszkań za pośrednictwem serwisu Nieruchomosci-online.pl, była mniejsza o 14 proc. - To pokazuje, że rynek wyhamował. Nie wszystko się wynajmuje i nie w każdej cenie, chociaż oczywiście wiele zależy od specyfiki lokalnego rynku i standardów oferowanych mieszkań – mówią autorzy raportu. – W ofertach można jednak przebierać – podsumowują.

- W ofertach najmu mieszkań można praktycznie przebierać. Ogłoszeń w całym kraju jest o 46 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z cokwartalnego raportu przygotowanego przez serwis Nieruchomosci-online.pl.

Spokojny koniec roku

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Na zakupy mieszkań poszli młodzi
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Czy rynek mieszkań potrzebuje dopalacza
Nieruchomości
Rynek wciąż czeka na inwestorów
Nieruchomości
Na rynku najmu jest spokojniej. Ile można zarobić?
Nieruchomości
Rosną mieszkania na wynajem. Są rekordy