Nowe mieszkania. Kolejne rekordy pobite

Średnia cena ofertowa nowych mieszkań w Warszawie przekroczyła we wrześniu 16 tys. zł za mkw., a w Krakowie – 15 tys. – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.

Publikacja: 03.10.2023 08:12

Nowe mieszkania. Kolejne rekordy pobite

Foto: Unsplash.com

- Cenowe szaleństwo na rynku pierwotnym trwa. Nie dość, że deweloperzy podnoszą ceny mieszkań, to najtańsze szybko znikają z ich oferty. Te, które w niej zostają, są więc coraz droższe – podkreśla Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Za mała podaż

Marek Wielgo podaje, że we wrześniu średnia cena mkw. nowych mieszkań w Krakowie przekroczyła pułap 15 tys. zł. – A w Warszawa, która nie odpuściła wyścigu o miano cenowego lidera wśród największych metropolii – 16 tys. zł. Za to w Łodzi wrzesień przyniósł stabilizację cen, a w Trójmieście nawet jej minimalny spadek – wskazuje Wielgo. - Wygląda na to, że w większości największych metropolii wrzesień nie przyniósł odwrócenia trendu cenowego - komentuje.

Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w Krakowie i Warszawie średnia cena ofertowa nowych mieszkań wzrosła o kolejne 2 proc.

Mat.prasowe

– Dwa miesiące temu informowaliśmy, że średnia przebiła w Krakowie pułap 14 tys. zł za mkw. We wrześniu pokonany został kolejny próg – 15 tys. zł  – zaznacza ekspert serwisów RynekPierwotny.pl i Gethome.pl.

Podkreśla, że aby średnia cena nowych lokali przestała rosnąć, deweloperzy musieliby radykalnie zwiększyć podaż mieszkań w segmencie popularnym, czyli budowanych z myślą o klientach kredytowych.

- Problem podaży w Krakowie i w stolicy najprawdopodobniej jeszcze bardziej się pogłębił. Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, , że w Krakowie pod koniec września w ofercie firm deweloperskich było aż o 49 proc. mniej mieszkań niż jeszcze dziewięć miesięcy temu, a w Warszawie oferta lokali skurczyła się w tym okresie o 40 proc. – wskazuje Wielgo.

Mat.prasowe

Na trzecim miejscu cenowego podium wciąż utrzymuje się Trójmiasto. – Jednak po gwałtownych zwyżkach średniej ceny w lipcu i sierpniu, wrzesień przyniósł tu 2-proc. obniżkę. Dodajmy, że oferta mieszkań w Trójmieście skurczyła się przez rok o 25 proc., ale we wrześniu w porównaniu z sierpniem wzrosła – mówi Marek Wielgo. - I prawdopodobnie to jest przyczyną spadku średniej ceny mieszkań dostępnych w ofercie trójmiejskich deweloperów. Łódź po raz kolejny pokazała, że jest w tym roku oazą stabilności wśród największych metropolii. I to zarówno pod względem wielkości oferty, jak średniej ceny mieszkań. We wrześniu utrzymała ona bowiem poziom z sierpnia. A co najważniejsze dla kupujących nowe mieszkania właśnie w Łodzi podrożały w tym roku najmniej, bo „tylko” o 5 proc.

Mat.prasowe

Dwucyfrowy wzrost

Marek Wielgo podkreśla, że taką oazą przestały być we wrześniu miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie średnia cena mkw. mieszkań z miesiąca na miesiąc podskoczyła aż o 7 proc. - W efekcie była o 12 proc. wyższa niż grudniu ubiegłego roku – szacuje. - Dwucyfrowy wzrost średniej we Wrocławiu i Poznaniu nie jest niespodzianką, choć należy odnotować, że po sierpniowym przyspieszeniu cenowym, we wrześniu odnotowaliśmy w tych metropoliach „tylko” 1-proc. podwyżkę - mówi ekspert.

Ekspert podkreśla, że w Krakowie, Warszawie i Trójmieście, można mówić o rekordowym od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. wzroście średniej ceny mkw. - W ciągu 12 miesięcy nowe mieszkania dostępne w ofercie deweloperów w Krakowie podrożały średnio na metrze aż o 28 proc., w Trójmieście - o 19 proc., a w Warszawie – o 18 proc. – wskazuje.

I dodaje, że z punktu widzenia kupujących rosnące ceny w ofercie deweloperów znacznie lepiej obrazuje ich struktura. - Na przykład w Krakowie, gdzie średnia cena mkw. nowych mieszkań wrosła najbardziej, oferta lokali z ceną poniżej 10 tys. zł za mkw., skurczyła się w tym roku z 21 do 5 proc. Za to odsetek mieszkań z ceną powyżej 15 tys. zł za metr zwiększył się z 18 do 46 proc. – mówi Wielgo. - Spektakularne zmiany w strukturze cenowej odnotowaliśmy również m.in. w Warszawie i Trójmieście, a we wrześniu - także w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jeszcze miesiąc wcześniej 55 proc. mieszkań w ofercie śląskich deweloperów miało cenę poniżej 9 tys. zł za mkw. Dziś udział takich lokali wynosi 46 proc. Natomiast z 14 do 23 proc. zwiększył się odsetek takich, za które trzeba zapłacić ponad 12 tys. zł za metr.

Mat.prasowe

- Cenowe szaleństwo na rynku pierwotnym trwa. Nie dość, że deweloperzy podnoszą ceny mieszkań, to najtańsze szybko znikają z ich oferty. Te, które w niej zostają, są więc coraz droższe – podkreśla Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Za mała podaż

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?