Polacy chcą mieć inteligentne domy

Montowanie urządzeń smart home w nowych domach staje się coraz bardziej popularne – wynika z analiz portalu Oferteo.

Publikacja: 30.07.2023 12:31

Ośmiu na dziesięciu inwestorów, którzy zainstalowali smart home w swoim domu, planuje rozbudować sys

Ośmiu na dziesięciu inwestorów, którzy zainstalowali smart home w swoim domu, planuje rozbudować system o kolejne urządzenia

Foto: Oferteo.pl

Wśród budujących domy w 2022 roku na inteligentne instalacje zdecydowało się 34 proc. Serwis Oferteo odnotowuje umiarkowany, ale stały wzrost zainteresowania rozwiązaniami smart home. W 2021 r. sięgnęło po nie 32 proc. stawiających domy inwestorów, w 2020 roku – 31 proc.

Rozbudować system

- Ośmiu na dziesięciu inwestorów, którzy zainstalowali smart home w swoim domu, planuje rozbudować system o kolejne urządzenia – podają autorzy raportu. – 32 proc. chce poszerzyć instalacje o kamery monitoringu i systemy oświetlenia.

Co czwarta osoba mówi o zakupie inteligentnego wideodzwonka lub domofonu. 24 proc. zdecyduje się na sprzęt pozwalający na sterowanie ogrzewaniem, a 23 proc. na instalację smart alarmu. Niektóre osoby planują również dokupienie klimatyzatorów (23 proc.) i systemów audio (21 proc.).

- W ostatnich latach wśród urządzeń, które mają rozbudować system smart home, niezmiennie dużą popularnością cieszą się inteligentne systemy oświetlenia i urządzenia zwiększające bezpieczeństwo (np. kamery i alarmy) – wskazują autorzy raportu Oferteo. - Rzadziej deklarowane jest zainteresowanie inteligentnymi czujnikami, których chęć zakupu w poprzedniej edycji badania sygnalizowało 27 proc. respondentów, a teraz 11 proc.

Ważna jest cena

Większość osób, które stawiały dom w 2022 roku, nie zamontowało jednak żadnych inteligentnych urządzeń. - Odsetek inwestorów, którzy podjęli taką decyzję, stanowił 66 proc. Najczęściej deklarowanym powodem było przeświadczenie, że takie sprzęty nie są potrzebne – odpowiedzi takiej udzieliło 43 proc. inwestorów – wskazują analitycy. – 27 proc. inwestorów, którzy nie montowali smart home, uznało, że urządzenia te są zbyt drogie. Niektóre osoby w ogóle nie pomyślały, żeby uwzględnić instalację systemu w planie budowy (14 proc.). Inne powody to brak wystarczającej wiedzy (9 proc.) oraz opinia, że korzystanie z takich urządzeń jest zbyt mało intuicyjna (2 proc.).

Niezdecydowani inwestorzy

Spośród osób, które nie zamontowały w swoim nowym domu inteligentnych urządzeń na etapie budowy domu, 52 proc. nie wie, czy podejmie taką decyzję w przyszłości. 31 proc. już teraz wie, że nie będzie chciało inwestować w takie rozwiązania.

- Na zakup sprzętów smart home zdecydowanych jest 17 proc. osób, które nie zrobiły tego na etapie budowy. Zapytani o to, jakiego rodzaju urządzenia będą chcieli zamontować, 79 proc. mówi o planach zainstalowania systemów sterowania ogrzewaniem. 64 proc. chce zainwestować w inteligentne systemy oświetlenia, a 55 proc. w wideodzwonki – czytamy w raporcie.

Niektóre osoby, które nie montowały urządzeń smart home, planują w przyszłości zakup kamer monitoringu (49 proc.) i alarmów (43 proc.).

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku techniką CAWI na potrzeby raportu o budowie domów w Polsce. Próba badawcza to 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.

Wśród budujących domy w 2022 roku na inteligentne instalacje zdecydowało się 34 proc. Serwis Oferteo odnotowuje umiarkowany, ale stały wzrost zainteresowania rozwiązaniami smart home. W 2021 r. sięgnęło po nie 32 proc. stawiających domy inwestorów, w 2020 roku – 31 proc.

Rozbudować system

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Mieszkania stają się inteligentne, bo to się opłaca
Nieruchomości
Luksusowy apartament to bardziej przeżycie niż posiadanie
Nieruchomości
Gdzie jest ziemia pod tanie domy
Nieruchomości
Tani kredyt na mały dom
Nieruchomości
Wskaźnik inflacji mieszkaniowej: taniej już było