Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) publikuje dane dotyczące powierzchni biurowej na ośmiu regionalnych rynkach (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) w IIII kw. tego roku. Źródłem informacji są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych (BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers, Cushman&Wakefield, JLL, Knight Frank, Newmark Polska, Savills).

Na koniec III kw. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na głównych rynkach przekroczyły 6,3 mln mkw. Największe rynki biurowe – po Warszawie – to Kraków (ponad 1,6 mln mkw. biur), Wrocław (ponad 1,3 mln mkw.) i Trójmiasto (ponad 1 mln mkw.).

- W III kw. do użytku oddano dwa obiekty o łącznej powierzchni 20,2 tys. mkw. To Quorum Office Park D (deweloper Cavatina, 16,2 tys. mkw.) i L'Uni (deweloper Luni, 4 tys. mkw.). Oba kompleksy znajdują się we Wrocławiu – wskazuje PINK. - Zakończyła się także renowacja budynku Centrum Orląt we Wrocławiu (15,9 tys. mkw.), który oferuje teraz powierzchnie komercyjne na wynajem.

Na koniec III kw. na ośmiu rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było 967,2 tys. mkw. powierzchni biurowej. Stopa pustostanów to 15,2 proc. (wzrost o 0,05 pkt proc., licząc kwartał do kwartału, i o 1,7 pkt proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku).

Najwyższy współczynnik pustostanów odnotowano w Łodzi – 22 proc., najniższy w Szczecinie - 3,9 proc. (jedyne miasto ze stopą pustostanów poniżej 10 proc.).

W III kwartale w regionach wynajęto 106,3 tys. mkw. To o 44 proc. mniej niż w ubiegłym kwartale, i o 6 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej powierzchni wynajęto w Krakowie (24,8 tys. mkw.). We Wrocławiu wynajęto 23,3 tys. mkw., a w Gdańsku – 22,9 tys. mkw.

Największy udział w transakcjach miały nowe umowy. To 68 proc., włączając umowy przednajmu i powierzchnie na potrzeby własne właściciela. Renegocjacje i przedłużenia kontraktów odpowiadały za 25 proc. transakcji, a ekspansje za 7 proc.

Największe zawarte w III kw. umowy to: przednajem 4,7 tys. mkw. w Office Park D w Krakowie (poufny najemca z sektora IT), ekspansja firmy Keywords Studios w Global Office Park A1 w Katowicach (3,8 tys. mkw.), i odnowienie umowy najmu przez firmę TietoEvry w budynku Green 2Day in Wrocław (3,7 tys. mkw.).