Do wynajęcia w Polsce jest ponad 2,8 mln mkw. biur – i w gotowych, i w powstających, ale już komercjalizowanych budynkach – wynika z analiz platformy REDD.

W styczniu deweloperzy budowali w Polsce ponad 1,2 mln mkw. powierzchni biurowej. W sierpniu powstawało 700 tys. mkw. biur, a na początku września było to 639 tys. mkw. - To najniższy wynik od początku roku – wskazują analitycy REDD. Z danych tej firmy wynika, że zasoby biur w całej Polsce to 13,7 mln mkw. – Przez ostatni miesiąc zwiększyły się o 66,4 tys. mkw. – mówi Krzysztof Foks, ekspert platformy REDD. - Na najemców w całej Polsce czeka w sumie ponad 2,8 mln mkw. powierzchni biurowej. W budynkach oddanych do użytku to 2,3 mln mkw., a w budynkach w budowie - 522 tys. mkw. – wskazuje.

Z danych REDD wynika, że w Warszawie tzw. współczynnik pustostanów to 11,1 proc., we Wrocławiu 17 proc. w Trójmieście 12,3 proc. w Katowicach 16,4 proc. w Poznaniu 11,3 proc., w Łodzi 15,7 proc., a w Krakowie 12,6 proc. - Od początku roku średni poziom pustostanów spadł we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Warszawie i w Trójmieście. Znacznie wzrósł w Katowicach, na co wpływ ma oddanie do użytku sporej liczby biur, które teraz czekają na najemców – wyjaśnia Krzysztof Foks.

Z analiz REDD wynika, że średni czas wynajmu biur w Polsce to 420 dni. Najszybciej wynajmują się biura w Poznaniu (średnio 362 dni), a najdłużej - w Trójmieście - 550 dni. Szybciej wynajmują się stosunkowo niewielkie moduły. Szuka ich wiele firm ze względu na pracę zdalną.