- Po pierwszej połowie roku zasoby magazynów w Polsce przekroczyły 26,1 mln mkw., z czego 2,2 mln mkw. powstało w tym roku – podaje CBRE. – W budowie jest 4,4 mln mkw. powierzchni, z czego wynajęta jest już niemal połowa. Poziom pustostanów jest rekordowo niski i wynosi 3,2 proc. to o 2,4 pkt proc. mniej niż rok wcześniej.

Eksperci CBRE przewidują, że duży popyt na magazyny utrzyma się w najbliższych latach. – Nie będzie jednak generowany tak mocno przez e-commerce, ale raczej inne sektory, jak produkcja czy automotive. Nowa powierzchnia będzie rosła wolniej, na co wpłynie deficyt materiałów budowlanych i pracowników – przewidują analitycy.

Grunty i eksploatacja

- W ostatnich latach magazyny przeżywają okres nieustającego wzrostu, który przyspieszyła pandemia - ze względu na skokowy wzrost zapotrzebowania powierzchni dla e-commerce – tłumaczy Beata Hryniewska, szefowa działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w CBRE. - Tylko do połowy tego roku przybyło 2,2 mln mkw. Podobnie jak inne sektory, także rynek magazynowy zmaga się z globalnymi problemami, takimi jak zaburzenia w łańcuchach dostaw, wysoka inflacja i rosnące koszty budowy. Wyższe są także ceny eksploatacji, chodzi przede wszystkim o energię i gaz. Wyzwaniem są także problemy z dostępnością i cenami gruntów pod magazyny, a także nowe regulacje związane z ochroną środowiska. Mimo to rynek dalej będzie się rozwijał, choć podaż wyhamuje – przewiduje.

Mniej spekulacji

CBRE podaje, że pierwszym półroczu powierzchnia magazynowa w Polsce przekroczyła 26,1 mln mkw. - to 20-proc. wzrost, licząc rok do roku. W budowie jest 4,4 mln mkw., co oznacza wzrost o 31 proc. r/.r.

- Na sytuację na rynku magazynów magazynach nie pozostanie bez wpływu ochłodzenie gospodarki. Deweloperzy, którzy działają w warunkach niepewności, nie są skłonni do ryzyka – zaznaczają eksperci firmy. - Dlatego nie będą powstawały budowy spekulacyjne, co uszczupli zasoby dostępnej powierzchni magazynowej. Na decyzje deweloperów o rozpoczynaniu budowy nowych magazynów wpłynie też deficyt mieszkań oraz brak pracowników. Ten drugi problem potęguje wojna w Ukrainie, bo do Polski nie przyjeżdżają mężczyźni, którzy wcześniej masowo zasilali sektor budowlany. W pierwszej połowie roku wynajęto w Polsce 3,5 mln mkw. powierzchni magazynowej. W kolejnych kwartałach utrzyma się duży popyt na hale.

- Widać jednak zahamowanie popytu na magazyny ze strony sektora e-commerce. Jest to jednak wyrównywane przez rosnącą liczbę zapytań ze strony firm produkcyjnych oraz automotive – podsumowują analitycy.