Od 17 września obowiązują przepisy, które mają rozwiązać najbardziej palące problemy reprywatyzacyjne w Warszawie, takie jak zwroty gruntów pod szkołami czy handel roszczeniami. Chodzi o nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami z 25 czerwca 2015 r. (DzU z 17 sierpnia 2016 r., poz. 1271), potocznie nazywaną małą ustawą reprywatyzacyjną (dalej: nowela).
Dzięki niej władze ratusza mają prawo odmówić dawnemu właścicielowi lub jego następcy prawnemu ustanowienia prawa użytkowania wieczystego, co w praktyce oznacza odmowę zwrotu nieruchomości dekretowej.
Pięć możliwości
Mówi o tym art. 214 a ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przewiduje on pięć możliwości odmowy ustanowienia użytkowania wieczystego. W pierwszej chodzi o nieruchomości przeznaczone lub wykorzystywane na cele publiczne, o których mówi art. 6 tej ustawy. Lista celów wymienionych w tym przepisie jest długa, znajdują się na niej m.in.: szkoły publiczne, przedszkola, żłobki; nieruchomości administracji publicznej, sądów i prokuratur, państwowych szkół wyższych; państwowe lub samorządowe instytucje kultury; publiczne placówki zdrowia (przychodnie, szpitale); domy opieki społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, obiekty sportowe; grunty pod drogami publicznymi i rowerowymi.
W pierwszej kolejności miasto planuje odmówić zwrotu gruntu pod jednym przedszkolem i jednym żłobkiem. W sumie chce wydać decyzje odmowne w wypadku 81 budynków szkolnych, 24 parków, sześciu ambasad, sześciu gmachów urzędów centralnych i ministerstw, pięciu budynków policyjnych, jednego budynku straży pożarnej, dwóch gmachów państwowych. Lista ta jednak nie jest jeszcze kompletna i będzie sukcesywnie uzupełniana (patrz ramka).
Na zwrot nie ma co liczyć, gdy: