Rynek pierwotny: gdzie powstają osiedla

Osiedle Aroma Park powstanie na terenie dawnej drożdżowni Henryka Bienenthala na warszawskiej Białołęce.

Aktualizacja: 14.12.2016 14:25 Publikacja: 14.12.2016 12:35

Foto: Materiały Inwestora

- Ten jeden z najważniejszych zabytków na północy Warszawy zyska nowe życie - zapowiada deweloper, firma YIT z Finlandii. Drożdżownia Henryka Bienenthala pochodzi z lat 1902-1904. - Będziemy prowadzić inwestycję na działce o powierzchni prawie 3 ha - opowiadają przedstawiciele dewelopera.

- Nieruchomość znajduje się przy ulicy Klasyków 10. Działka graniczy z odnowionym Parkiem Henrykowskim, który od kilku lat stanowi centrum życia kulturalnego i społecznego Białołęki. Fińska firma zapewnia, że stworzy niepowtarzalne miejsce do życia. – Tak duży i zadrzewiony teren pozwala na pełne zachowanie historycznego układu przestrzennego, rewitalizację zabytków oraz wybudowanie kameralnych, trzypiętrowych budynków - mówi Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce. - Inwestycja pod nazwą Aroma Park powstanie w kilku etapach. Po wakacjach planujemy rozpocząć budowę około 70 mieszkań. Przedsprzedaż rozpoczniemy wiosną 2017 roku - zapowiada.

I podkreśla, że zachowana zabudowa stanowi przykład harmonijnie zaprojektowanego zespołu urbanistycznego. - Układ przestrzenny działki i cztery zabytkowe budynki mają niezwykłą wartość historyczną. W skład zespołu wchodzi między innymi willa fabrykancka, unikatowy w skali stolicy obiekt, który przetrwał prawie nienaruszony prawie 115 lat, oraz budynek główny drożdżowni - opowiada prezes Konarski. - Ten ostatni budynek, ze względu na swoją monumentalną skalę, stanowi dominantę nie tylko byłej fabryki, ale także całego obszaru Henrykowa.

Nazwa „Henryków" wywodzi się od imienia pierwszego właściciela gorzelni drożdżowej. - Żydowski przedsiębiorca Henryk Bienenthal zbudował zakład w latach 1902-1904. Po drugiej wojnie światowej zaczęła tu działać Fabryka Substancji Zapachowych „Pollena-Aroma", do której nawiązuje nazwa inwestycji - opowiada deweloper.

Nieruchomość przy ulicy Klasyków to kolejny grunt nabyty przez YIT – fińskiego dewelopera, który zadebiutował w Polsce jesienią 2015 roku. W maju 2016 roku firma rozpoczęła budowę i sprzedaż pierwszego osiedla Nordic Mokotów, zlokalizowanego przy al. gen. W. Sikorskiego i ulicy Pory na warszawskim Mokotowie. Inwestycja ma liczyć 300 mieszkań (prawie 18 tys. mkw. PUM). W grudniu 2016 roku zawisła wiecha na ukończonej konstrukcji pierwszego etapu Nordic Mokotów, składającego się ze 125 mieszkań.

YIT poszukuje gruntów pod kolejne inwestycje. Szuka też partnerów do realizacji wspólnych przedsięwzięć deweloperskich.

o deweloperze

YIT buduje mieszkania, obiekty komercyjne, infrastrukturę. Firma działa w Finlandii, w Estonii, na Łotwie, na Litwie, w Rosji, w Czechach, na Słowacji i w Polsce. W 2015 roku firma sprzedała 7407 mieszkań osiągając przychód przekraczający 4,2 mld zł. Akcje YIT są notowane na giełdzie NASDAQ OMX Helsinki.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu