Chateau, znajdujące się we francuskich Pirenejach, zostało wystawione na sprzedaż za 728 tys. funtów - równowartość ponad 3,5 mln złotych.

Ten XVI-wieczny dom, położony w dolinie Barétous to prawdziwy rarytas. Jego właścicielem był muszkieter króla Ludwika XIII - Isaac de Porthau. Był on też pierwowzorem postaci Portosa z powieści Aleksandra Dumasa.

Isaac de Porthau zmarł w 1712 roku w wieku 95 lat i został pochowany w kościele w miejscowości Pau niedaleko swojego Chateau.

Dom składa się z sześciu sypialni i ogromnej piwnicy win. Ma w sumie cztery kondygnacje. W piwnicy poza pomieszczeniem na wina jest też kuchnia, jadalnia, pokój rozrywek oraz warsztat. Na parterze jest duży salon a na pietrze sypialnie.

Przez pół wieku dom był niezamieszkały i popadał w ruinę. Obecni właściciele kupili go w 2005 roku i gruntownie wyremontowali. Zostawili jednak wiele oryginalnych, historycznych elementów domu. Tam gdzie nie dało się zachować oryginalnych okien właściciele zdecydowali się na zamówienie ręcznie robionych replik. Udało się między innymi uratować i odrestaurować oryginalne schody w centralnej części domu.

Cała posiadłość ma powierzchnię ponad 8 tys. metrów kwadratowych i znajduje się zaledwie 20 minut drogi od najbliższej stacji kolejowej oraz niedaleko granicy z Hiszpanią.

Dom jest wykorzystywany obecnie jako pensjonat.