Eagle JVCo, spółka joint-venture Value One (austriacki deweloper i zarządzający nieruchomościami) oraz Nuveen Real Estate (zarządzający nieruchomościami, należy do amerykańskiego funduszu emerytalnego TIAA) zainwestowała w prywatne akademiki w Polsce. Inwestor zapewnił sobie bazę około 150 łóżek, kupił też dwie działki inwestycyjne, dzięki czemu portfel może wzrosnąć do 800 łóżek. Siecią zarządzać będzie Milestone, należący do Value One operator.

Wartości transakcji ani tego, kto sprzedał portfel nie ujawniono. Tropy wiodą do Wrocławia. Działa tam liczący 153 lóżka prywatny akademik LAS (Living and Studying), którego inwestorem jest poznański Probuild. Otwarty w 2019 r. obiekt powstał na bazie dawnej siedziby Orange i może zostać rozbudowany o 100 łóżek.

W 2019 r. tandem Eagle JVCo rozpoczął działalność ogłaszając plan ulokowania 600 mln euro w prywatne domy studenckie w Europie. Polska to czwarty rynek na który joint-venture weszło, po Portugalii, Niemczech i Włoszech.

Jak podkreśliła Marta Cladera de Codina, dyrektor zarządzajaca w Nuveen Real Estate, Polska to obiecujący rynek, zważywszy na liczbę studentów i ogromny brak jakościowych akademików. Zdaniem menedżerki portfel – po wybudowaniu – będzie zapewniać mocne wyniki.

„Mimo wyzwań związanych z pandemią perspektywy dla sektora prywatnych akademików pozostają bardzo pozytywne. Polska udowodniła, że potrafi przyciągać zagranicznych studentów, a niska podaż prywatnych akademików stwarza przestrzeń dla zagranicznych podmiotów chcących wejść na nasz rynek. Doświadczeni w Europie Zachodniej inwestorzy mogą pomóc zwiększyć tempo rozwoju tego segmentu nieruchomości w Polsce, stosunkowo szybko dostarczając wysokiej jakości obiekty – skomentował Kamil Kowa, członek zarządu i dyrektor działu corporate finance & valuation w Savills w Polsce, spółce doradzającej w transakcji.

Rynek jest niewielki i rozdrobniony, największym graczem jest sieć Student Depot kupiona w 2019 r. przez Kajima i Griffin Real Estate, posiadająca akademiki w sześciu aglomeracjach.