Na Ostrowie Tumskim, ścisłej starówce Wrocławia i tuż przy gmachu gotyckiej katedry wrocławskiej, wmurowano w poniedziałek kamień węgielny pod budowę hotelu, budowanego przez firmę Tacit Investments. Hotel będzie działał pod marką MGallery by Sofitel, którą wprowadza właśnie do Polski sieć AccorHotels.

- Zdecydowaliśmy się na Accor, ponieważ szukaliśmy firmy o zasięgu globalnym, która przyniesie tej lokalizacji jak najszerszą ekspozycję na rynku globalnym - mówi Karolina Kaim, prezes Tacit Investments. - Jesteśmy właścicielem, inwestorem i deweloperem tej inwestycji, a sieć Accor będzie operatorem. Jesteśmy spokojni, że hotel znajdzie wielu gości. Obłożenie hoteli wrocławskich przewyższa 70 proc., a trendy są rosnące - dodaje.

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli wszystkich zaangażowanych stron, od samego inwestora, firmy Tacit Investments, przez wrocławską pracownię Forum Architekci, w której powstał projekt hotelu, generalnego wykonawcę Strabag, projektanta wnętrz - pracownię Medusagroup, a także wrocławską Kurię i przedstawicieli wrocławskiego Ratusza.

Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia, zwrócił uwagę, że projekt hotelu będzie spójny z cennym zabytkowym otoczeniem. Wcześniej przez wiele lat tkwił na tej działce znany dobrze wrocławianom betonowy budynek przychodni uniwersyteckiej, którego bryła rażąco odcinała się od gotyckiego sąsiedztwa z czerwonej cegły. Nowy kilkupiętrowy hotel zostanie wykończony przy użyciu tradycyjnie wypalanej cegły, a także betonu, szkła i metalu. - Chciałem podziękować inwestorowi za to, że nasze uwago dotyczące tego miejsca uszanował - powiedział Adam Grehl.

Wśród gości honorowych, którzy brali udział we wmurowaniu kamienia, był także arcybiskup Józef Kupny, który dodatkowo poświęcił kamień węgielny. Nieprzypadkowo - nowo budowany hotel będzie miał bowiem dostęp do bulwarów nad rzeką przez wspólne tereny zielone, które po części należą do inwestora, a po części właśnie do Archidiecezji Wrocławskiej. - Współpraca z naszymi sąsiadami polega na tym, abyśmy się zgodzili co do sposobu,w jaki te tereny zielone zostaną urządzone, jaka zieleń tam powstanie - mówi Karolina Kaim. Według planu miejscowego, hotel musi zagwarantować przechodniom przejście z Pl. Katedralnego do Odry. Sąsiedzi musieli więc porozumieć się co do zarządzania tym miejscem i wspólnego projketu przestrzeni. - Grunty mają różnych właścicieli, ale by stworzyć jedną wspólną całość, ten plan zagospodarowania musiał być uzgodniony. My ponosimy koszty zagospodarowania - dodaje.

Inwestycja na Placu Katedralnym ma długą historię. Początkowo stała na niej stara przychodnia uniwersytecka, której powojenny projekt w żadnej sposób nie zgrywał się wizualnie z gotyckimi zabytkami Ostrowa Tumskiego. Miasto wystawiało działkę na targach nieruchomości w Cannes za cenę sięgającą blisko 18 mln zł, jednak szukanie inwestora trwało długo.

Wreszcie dziewięć lat temu działkę kupiła warszawska firma MOT, która kosztem niemal 140 mln zł miała wybudować 5-gwiazdkowy hotel. Inwestycja miała zakończyć się w 2012 roku. Światowy kryzys nie tylko pokrzyżował plany inwestorowi, ale w efekcie niedotrzymania umowy miasto nałożyło na spółkę 4 mln zł kary, którą spółka, wedle zapewnień wiceprezydenta Grehla, zapłaciła. Spółka Tacit Investment przejęła nieruchomość po poprzedniej spółce MOT, z którą łączą ją ci sami członkowie zarządu. - To jest ciągle ta sama firma, jest ciągłość - mówi wiceprezydent.

Nowy hotel na Ostrowie Tumskim będzie miał 184 komfortowo wyposażone pokoje (początkowo miały być 192 pokoje), restaurację, sale konferencyjne, garaż podziemny i widok z tarasu na dachu na na Ostrów Tumski, Plac Katedralny, Stare Miasto, ogrody i rzekę. Obiekt będzie gotowy w drugim kwartale 2019 roku.

Tacit Investment to deweloper, który ma na swoim koncie m. in. oddany w 2014 roku 44-piętrowy apartamentowiec Cosmopolitan w centrum Warszawy. Kolejną inwestycją będzie rozbudowa hotelu Rialto w Warszawie. - Obecnie hotel ma 48 pokoi, będziemy go rozbudowywać o ok. 70 miejsc. Jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy budowy - zapowiada Karolina Kaim.