Na sprzedaż są dwie wioski: malownicza Xerdiz w hiszpańskim regionie autonomicznym Galicja oraz El Mortorio w Asturii. Pierwsza została wystawiona na sprzedaż za 430 tys. euro (niespełna 2 mln złotych) a druga za 1,87 mln euro (około 8,6 mln złotych). To dwie z tysięcy hiszpański miejscowości, które wyludniły się w ostatni latach. Młodzi ludzie wyjeżdżają do miast a starsi mieszkańcy powoli umierają, zostawiając zupełnie opustoszałe miejscowości.

Wioska Xerdiz, położona na północno-wschodnim krańcu Hiszpanii, niedaleko portowego miasta Viveiro, m powierzchnię ponad 5 hektarów, wiele zabudowań, w tym szkołę. Według agencji nieruchomości, która zajmuje się jej sprzedażą, jest idealna dla "Grupy ludzi, którym zależy na ciszy i spokoju". Położona w dolinie, między pięknymi górami oferuje niezmącony widok na szczyty górskie a na dodatek do najbliższej plaży jest zaledwie 20 kilometrów.

Miejscowość może funkcjonować także jako obiekt turystyczny albo zostać przeznaczona na gospodarstwo hodowlane.

Miejscowość El Mortorio to ponad 12 budynków i ponad 20 działek budowlanych otoczonych wspaniałymi górami, niedaleko największego miasta i portu Asturii - Gijón. Część domów już zamieniono na domy wakacyjne, tworząc 48 miejsc noclegowych. Pierwotnie miejscowość wystawiono na sprzedaż za 2 mln euro.

El Mortorio ma powierzchnię 13 hektarów terenów rolnych oraz 3 hektary pod zabudową mieszkalną i gospodarską. Część budynków jest do renowacji, ale wiele jest w zasadzie gotowych do zamieszkania.

Do najbliższej miejscowości z targiem i barami oraz kawiarniami, czyli do Infiesto jest zaledwie 10 kilometrów. Na dodatek w tym regionie Hiszpanii, znanym z doskonałej kuchni, są aż dwie restauracje z gwiazdkami Michelina: Casa Marcial i El Corral del Indianu w miejscowości Arriondas.