Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach uwzględnił skargę spółki, która spierała się z fiskusem o podatkowe konsekwencje inwestycji mieszkaniowej.
A chodziło o dostawy wyodrębnionych po procesie inwestycyjnym nowo powstałych lokali mieszkalnych w budynku wielomieszkaniowym po przebudowie budynku hotelowego. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że 2016 r. nabyła nieruchomość zabudowaną budynkiem biurowo-usługowym składających się łącznie z trzech segmentów połączonych ze sobą przewiązką. Był to stary hotel. Wskazała, że zakup był zwolniony od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz pkt 10a ustawy o VAT. A celem transakcji była przebudowa niemieszkalnych budynków hotelowych w wielorodzinne budynki mieszkalne, wydzielenie z nich mieszkań i ich sprzedaż.
Spółka tłumaczyła, że mieszkania nie stanowią środków trwałych, ale towary handlowe. Chciała się upewnić, jak opodatkować sprzedaż nowo powstałych mieszkań. I tak powstał spór, czy dostawa wyodrębnionych po procesie inwestycyjnym nowo powstałych mieszkań zlokalizowanych w przebudowanym hotelu, tj. w bryle starych budynków hotelowych, korzystała ze zwolnienia, czy jest opodatkowana stawką preferencyjną.
Spółka uważała, że przy sprzedaży każdego mieszkania o powierzchni użytkowej mniejszej niż 150 mkw. może stosować 8-proc. stawkę VAT przewidzianą dla budownictwa mieszkaniowego, co było dla niej bardziej korzystne ze względu na prawo do odliczenia. Inaczej uważał jednak fiskus. Uznał, że w sprawie powinno mieć zastosowanie zwolnienie.
Wszystko przez to, że jego zdaniem termin „ulepszenia", zawarty w ustawie o VAT, odwołuje się do przepisów o podatku dochodowym. W konsekwencji to pojęcie dotyczy wyłącznie składników majątku będących środkami trwałymi. A nieruchomości, np. lokale mieszkalne lub usługowe, które nie będą stanowić u podatnika środka trwałego, nie mogą ulec ulepszeniu.