Katalog Dobrych Praktyk wesprze profesjonalizację rynku

Otodom, najpopularniejszy w Polsce serwis dla kupujących i sprzedających nieruchomości, po raz kolejny nagrodzi najlepsze biura nieruchomości i razem z nimi opracuje Katalog Dobrych Praktyk.

Aktualizacja: 16.12.2021 21:00 Publikacja: 16.12.2021 20:59

W pandemii wzrosło zainteresowanie Polaków mieszkaniami

W pandemii wzrosło zainteresowanie Polaków mieszkaniami

Foto: GettyImages

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z OTODOM

Do 31 grudnia agencje nieruchomości mogą nadsyłać zgłoszenia do kolejnej edycji organizowanego przez Otodom konkursu Lider Nieruchomości. Zwycięzcy – na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim – zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali, która transmitowana będzie ze studia TVN w marcu.

Głównym celem konkursu jest wyłonienie najlepszych z punktu widzenia jakości obsługi klienta agencji. Misją konkursu jest także promowanie dobrych praktyk w zawodzie, które pozwalają kształtować pozytywny wizerunek agentów oraz wspierają profesjonalizację rynku nieruchomości.

– Organizując konkurs, od kilku lat inspirujemy branżę do nieustannego rozwoju. Tym razem dodatkowo chcemy wypracować z laureatami Katalog Dobrych Praktyk, który będzie drogowskazem dla całej branży i będzie wspierać kształtowanie pozytywnego wizerunku agentów nieruchomości – z naciskiem na stałe podnoszenie jakości usług, edukację, promocję wiedzy i kompetencji oraz wspieranie każdego uczestnika rynku nieruchomości – mówi Anna Michałkiewicz, koordynatorka projektu. – To rozwinięcie dotychczasowych działań Otodom, w wyniku których wizerunek agentów nieruchomości się poprawia, o czym świadczą wyniki badania IQS wykonanego na nasze zlecenie jesienią tego roku – podkreśla.

Według wspomnianego sondażu, już co drugi Polak pozytywnie ocenia agentów nieruchomości – to niemal dwa razy więcej w porównaniu z 2017 r. Odsetek osób mających negatywny obraz agenta skurczył się z 36 do 15 proc. Niemal 60 proc. respondentów, którzy skorzystali z usług, chciałoby podjąć współpracę z agentem ponownie.

Kooperacja wydaje się szczególnie ważna teraz, w pandemicznych realiach. Pandemia wpłynęła na wzrost zainteresowania Polaków mieszkaniami. Liczba wyszukiwań ofert na portalu Otodom tylko w I kwartale 2021 r. była aż o 66 proc. wyższa niż rok wcześniej. W dobie zachowywania dystansu społecznego kupujący mają do dyspozycji wiele narzędzi umożliwiających działania online: czołowe serwisy ogłoszeniowe udoskonalają sposób prezentacji i przeglądania ofert, choćby o wirtualne spacery, remonty, zdjęcia z drona czy mapę cen transakcyjnych. Do nowych realiów dostosowują się także agenci nieruchomości. Jak wynika ze wspomnianego badania, jedną z kluczowych motywacji do korzystania z usług agenta jest oszczędność czasu: agencja doskonale znająca rynek lokalny jest w stanie dokonać selekcji nieruchomości zgodnie z oczekiwaniami klienta. Doceniane są też wsparcie przy dopełnianiu formalności czy czuwanie nad bezpieczeństwem transakcji.

– Żyjemy w bardzo dynamicznych i nieprzewidywalnych czasach, co niewątpliwie ma wpływ na podejście oraz potrzeby klientów w sektorze nieruchomości. Niektóre sytuacje, takie jak chociażby pandemia, są na tyle dynamiczne, że ciężko jest się na nie przygotować, czy je przewidzieć. Jedyne, co można zrobić, to zaadaptować się do panujących realiów. Do tego potrzebna jest elastyczność, „otwarta głowa" oraz innowacyjność – mówi Marcin Niemyjski z agencji Północ Nieruchomości, będącej jednym z laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu.

– Szeroka wiedza o trendach i rynku oraz rzeczowe, profesjonalne podejście gwarantują, że klienci będą czuli bezpieczeństwo, którego potrzebują przy tak ważnych dla nich momentach, jak zakup domu czy mieszkania. Dlatego absolutną podstawą jest rzetelne wykonywanie pracy, wywiązywanie się z terminów i bieżący kontakt – klient ma prawo oczekiwać takiego wsparcia na każdym etapie transakcji – mówi Krzysztof Makowski z agencji Elite Nieruchomości w Szczecinie, która otrzymała tytuł Lidera Nieruchomości 2020 w województwie zachodniopomorskim.

Istotną rolę w profesjonalizacji zawodu agenta nieruchomości odgrywa dzielenie się wiedzą i kompetencjami. Ten właśnie cel przyświecał zainicjowaniu przez Otodom takich projektów, jak np. Akademia Rozwoju Agenta czy konkurs Lider Nieruchomości. W tym roku wspólnie z laureatami konkursu Otodom stworzy Katalog Dobrych Praktyk, który ma na celu mobilizowanie branży do unowocześniania i podnoszenia jakości usług, a tym samym profesjonalizacji działalności. Zgłoszenia do konkursu trwają do 31 grudnia na stronie https://lidernieruchomosci.otodom.pl/.

Nieruchomości mieszkaniowe
Mieszkania na świecie mocno drożeją. Biją Polskę na głowę
Nieruchomości
Spółki utrzymują marże
Nieruchomości mieszkaniowe
Na budowach praca dalej wre
Budownictwo
Deweloperzy próbują utrzymać wysokie tempo
Rynek nieruchomości
REIT-y, czyli inwestowanie długoterminowe
Rynek nieruchomości
Zyski z czynszów nie dla Kowalskich