Kto i na jakich zasadach ma budować domy, mieszkania i obiekty komercyjne? Jaka jest rola instytucji publicznych w kształtowaniu rynku nieruchomości? Jak pracować w modelu mieszanym: prywatny inwestor – państwo?
W dyskusji wzięli udział Jacek Bielecki, doradca zarządu BGK Nieruchomości, prof. Jacek Łaszek z SGH, Jan Pamuła, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, i Andrzej Schleser z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
W formule PPP
Jak mówił Jan Pamuła, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR), która realizuje strategię województwa małopolskiego, ma do dyspozycji atrakcyjne nieruchomości i w centrum Krakowa, i u wylotu na autostradę. To m.in. Park Handlowy Zakopianka i park przemysłowy Nad Drwiną.
– Rynek krakowski to 1 mln mkw. w pełni zagospodarowanych powierzchni komercyjnych. Region przyciąga m.in. firmy outsourcingowe, tworząc miejsca pracy dla młodych, dobrze wykształconych ludzi – zwracał uwagę. – MARR stara się dynamicznie zarządzać nieruchomościami. Uważam, że to coś więcej, niż ściąganie czynszów. Chcemy się włączać także w budowanie. Mamy strategię wchodzenia w budownictwo komercyjne. Szukamy pomysłu na nasze działki. Niewykluczone, że będziemy inwestować w systemie PPP.
MARR jako instytucja parabankowa zajmuje się także pomocą finansową, przygotowywaniem biznesplanów. – Małopolskie bony rozwojowe to 70 mln dofinansowania dla usług rozwojowych. Podpisaliśmy 482 umowy z przedsiębiorcami, udzieliliśmy ponad 20 mln dotacji, dzięki którym powstały 1184 nowe firmy – podkreślał prezes MARR. – Pomagamy też zarządzać wiekiem. Przechodzenie firm z ojców na synów to coraz poważniejszy problem pokoleniowy. Nasza nowa oferta to pożyczki na rewitalizację i energoooszczędność. To ok. 200 mln zł do dyspozycji – wskazywał.