Jeszcze parę lat temu prawie nikt nie mówił o rynku magazynów z wypiekami na twarzy. Dziś eksperci nie mają wątpliwości, że będzie się on rozwijał w naszym kraju, i to jeszcze długo. O specyfice branży i pomysłach na wykorzystanie jej potencjału rozmawiano w Sopocie podczas Poland Capital Summit na panelu „Powierzchnie magazynowe i logistyczne – najszybciej rosnący sektor rynku nieruchomości komercyjnych". Partnerem wydarzenia była „Rzeczpospolita".
– Rynek magazynów z roku na rok może się pochwalić nowymi rekordami. W roku 2017 zanotował wzrost o 21 proc. względem roku poprzedniego. To był też rekordowo niski rok, jeśli chodzi o poziom pustostanów, który wyniósł 4,9 proc. W tej chwili tak niski poziom wolnej powierzchni zachęca do tego, żeby podejmować się nowych inwestycji. Ważne jest również to, że poziom powierzchni magazynowej dochodzi już do 14 mln, a rynek staje się dojrzalszy – podkreślała Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych na Europę Środkowo-Wschodnią z BNP Paribas Real Estate Poland. Branżą, która przyczyniła się do bicia rekordów, było e-commerce. – Jeśli chodzi o czynniki, które mają wpływ na przyszłość rynku magazynowego, to jest to przede wszystkim położenie Polski i rozwój infrastruktury drogowej w ostatnich latach. Kilka lat temu mówiono o Polsce jako o kraju, który ma duży potencjał logistyczny, a dziś już go widzimy – wskazywała Karina Trojańska, dyrektor ds. operacyjnych i finansowych w Polsce z Panattoni Europe.
W ocenie panelistów potencjał naszego kraju nie został jeszcze wykorzystany i rynek będzie rósł dalej. Sprzyja temu m.in. duża podaż nieruchomości czy wyższe niż gdziekolwiek indziej stopy kapitalizacji.
Czynsze w górę
– Polska ma tę zaletę, że jest położona w sercu Europy, ale są bardzo duże różnice między nami a naszymi sąsiadami. Chodzi m.in. o koszty pracy i o prawo pracy, które w Polsce jest bardziej elastyczne. Dlatego też duże firmy wybierają polski rynek, żeby lokować na nim swoje operacje – wyliczała Trojańska.
Co jednak ciekawe – mimo dużego rozwoju czynsze w polskich magazynach są wciąż najniższe w Europie. Pytanie, jak długo. – To już się zmienia. Na razie wzrost nie jest duży, lecz można go zaobserwować – mówiła Katarzyna Pyś-Fabiańczyk. Powód? Między innymi rosnące koszty budowy i droższa siła robocza. Wzrost cen nieruchomości także nie pozostaje bez znaczenia.