Ogromny kompleks Marina Ona, położony w centralnej dzielnicy biznesowej Singapuru, składa się z czterech wieżowców połączonych ze sobą w tzw. „zielonym sercu” - wewnętrznym terenie porośniętym mnóstwem drzew i roślin, z alejkami, mostkiem i fontanną. Zieleń zdaje się wspinać z dziedzińca po kolejnych kondygnacjach budynków, imitujących kształtem fale, dekorując szklane pomosty czy tarasy. W sumie w całym kompleksie Marina Ona posadzono już ponad 160 tysięcy roślin, wielu różnych gatunków.

Czytaj także:  Polacy zaprojektowali najpiękniejszą chatę pasterską świata

Co więcej, budynki zostały zaprojektowane i skonstruowane w taki sposób, by jak najbardziej zredukować emisję dwutlenku węgla oraz zużycie wody i energii elektrycznej. Położenie wieżowców ma też za zadanie obniżyć emisję ciepła i ochronić biura przed prażącym słońcem, by uniknąć nagrzewania szkła i wzmożonej klimatyzacji - która w upalnym Singapurze pochłania rocznie mnóstwo prądu. Wszechobecna zieleń również pomaga w obniżeniu temperatury wnętrz i poprawie jakości powietrza.

Kompleks obejmuje zarówno przestrzeń mieszkalną, jak i komercyjną i biurową. W budynku znajdują się liczne restauracje, sklepy oraz siłownia. Zielone i ekologiczne biura kuszą coraz więcej międzynarodowych korporacji; w tym roku do niezwykłych wieżowców wprowadził się między innymi Facebook i Prudential. Na część mieszkalną składają się natomiast dwa budynki, posiadające łącznie ponad 1000 lokali. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na zamieszkanie w tym wyjątkowym miejscu - obecnie koszt apartamentu o powierzchni 107 metrów kwadratowych, obejmującego dwie sypialnie i dwie łazienki, wynosi ok. 2 mln dol. (ponad 7,52 mln zł).

Nic dziwnego, że tanio nie jest. Budowa całego zespołu Marina Ona pochłonęła aż 5,1 mld dol. Projekt joint venture zasilany był zarówno przez inwestorów singapurskich, jak i malezyjskich. Jego głównym architektem jest Christoph Ingenhoven, znany między innymi z projektu nowoczesnego wieżowca 1 Bligh Street w Sydney czy siedziby Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Luksemburgu. Budowla posiada certyfikat LEED Platinum.