Zwycięski projekt fińskich architektów jest z pozoru prosty, ale jego wyjątkowość polega m.in. na ciągnącym się przez cały budynek pęknięciu skrywającym główne wejście. Nieregularne pęknięcie ma symbolizować przejście Izraelitów przez Morze Czerwone. Teraz ten motyw wykorzystany w projekcie bryły muzeum może symbolizować pojednanie polsko-żydowskie. Jest to jednak bardzo trudne do wykonania.
Dlaczego duże inwestycje Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta tak się przeciągają?
Jeśli chodzi o Pałac Saski, to długo trwały dyskusje, konkursy i ustalanie koncepcji. Umowa dotycząca zaprojektowania i wykonania inwestycji została podpisana w czerwcu 2006 roku i od tej pory bije dla nas licznik. Ja pełnię swoją funkcję od stycznia 2007 roku. Przedtem zajmowali się tym nasi poprzednicy. Chodzi o okres, gdy Warszawą rządziły osoby p.o. prezydenta miasta. Za czasów Kazimierza Marcinkiewicza, pełnomocnikiem do spraw Pałacu Saskiego był Michał Borowski. W przypadku Centrum Nauki Kopernik nasi poprzednicy zbyt optymistycznie zakładali, że dojdzie do szybkich uzgodnień z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej dotyczących lokalizacji i posadowienia różnych elementów konstrukcyjnych w korycie Wisły. Okazało się, że trzeba było przeprojektować całą dokumentację wykonawczą, która była już gotowa. Nie chciałbym jednak, aby powstało wrażenie, że wszystkiemu winni są nasi poprzednicy. To są naprawdę poważne inwestycje i lepiej jest wydłużyć okres przygotowań, niż popełnić błędy, które będą trudne do naprawienia.
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta Warszawy jest jednostką organizacyjno-budżetową, która zajmuje się przygotowaniem i realizacją inwestycji w imieniu i na rzecz urzędu miasta. Podlega bezpośrednio prezydentowi. SZRM był inwestorem bezpośrednim lub zastępczym wraz z pełnieniem nadzoru technicznego i rozliczaniem finansowym takich inwestycji, jak odbudowa Starego i Nowego Miasta, osiedla mieszkaniowe w centrum Warszawy, m.in.: Za Żelazną Bramą i Emilia, na Pradze-Północ i Południe, m.in.: Saska Kępa, Gocław, Ostrobramska, Targówek, Bródno, Tarchomin czy realizowane osiedla mieszkaniowe na Ursynowie i kontynuowane na Gocławiu. Spośród inwestycji użyteczności publicznej można wymienić m.in. Zespół Szpitalny – Szpital Bródno, Domy Towarowe Centrum, Teatr Powszechny, kino Wars, hotel Metropol, Warszawiankę.