Reklama
Rozwiń

Lepiej budować dłużej, niż popełniać błędy

Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta

Publikacja: 11.11.2007 18:04

Lepiej budować dłużej, niż popełniać błędy

Foto: Rzeczpospolita

Rz: Jak często inwestycje Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta są hamowane przez znaleziska archeologiczne?

Paweł Barański: Na szczęście niezbyt często, a w czasie mojej kadencji – wcale – oczywiście z wyjątkiem odbudowy Pałacu Saskiego.

Czy było wiadomo, że w tym miejscu można się spodziewać takich znalezisk?

Tak, ale dopiero po fizycznym odkryciu tych fundamentów było wiadomo, z czym mamy do czynienia.

A z czym mamy do czynienia?

Odkryte fragmenty fundamentów stanowią wartość historyczną, emocjonalną, jednakże rozpatrywane są równolegle dwa inne aspekty: architektoniczny i funkcjonalny. Po dokonaniu szczegółowych analiz i ekspertyz została podjęta przez mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków decyzja w sprawie zachowania części odkrytych murów.

Opóźnienia z powodu tych znalezisk są już faktem. A co z postulatem pozostawienia fragmentów odsłoniętych murów? Czy jest to możliwe i ile to będzie kosztowało?

Jest to możliwe. Zmiana będzie polegała na przeprojektowaniu posadowienia fundamentów w granicach działek z uwzględnieniem rezygnacji z realizacji parkingów na poziomach – 2 w obu skrzydłach budynku. Będziemy dokonywać korekt w projekcie koncepcyjnym, a następnie przygotujemy projekt budowlany. Opóźnienia związane z powyższymi korektami oceniam na jakieś pół roku.Na razie nie można podać precyzyjnych kosztów realizacji inwestycji. Dopiero po przygotowaniu projektu wykonawczego będzie je można realnie oszacować. Ostateczną odpowiedź, jakie to będą koszty, mogą dać tylko niezależne ekspertyzy.

Znaleziska archeologiczne to tylko jedna z rzeczy, które mogą utrudnić inwestycję. A inne? Przecież przez wiele lat twierdzono, że w Warszawie nie można wybudować metra z powodu tzw. kurzawki. A potem się okazało, że jednak można.

Nowoczesne technologie pozwalają budować na każdym podłożu. Jest to tylko kwestia ceny.

Które z inwestycji prowadzonych przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta są najbardziej zaawansowane?

Właśnie dokonaliśmy wmurowania kamienia węgielnego pod urząd dzielnicy na Bielanach. Dość szybko powinny się także zakończyć prace w zoo, czyli budowa pawilonu wraz z wybiegiem dla małp człekokształtnych oraz przebudowa pawilonu i basenu dla hipopotamów. Nie znaczy to, że są one łatwe, bo jest wręcz przeciwnie, ale już dość zaawansowane. Jest już zrealizowany pierwszy etap modernizacji zagospodarowania parku Kępa Potocka.

W parku Żeromskiego SZRM ma rozbudować i adaptować Fort Sokolnicki na potrzeby placówki kultury Centrum Sztuki. Na czym ma to polegać?

Władze miasta, dzielnicy Żoliborz oraz mieszkańcy zgodnie potwierdzili potrzebę powołania do życia organizacji o profilu kulturalnym. Stąd też pomysł stworzenia placówki, która zapewni zainteresowanym dostęp do wielu dziedzin sztuki. Docelowo fort ma pomieścić instytucję kultury pod nazwą Centrum Sztuki – Fort Sokolnickiego przeznaczoną do realizacji celów związanych z kulturą i sztuką na potrzeby mieszkańców Warszawy. Poszczególne pomieszczenia będą wynajmowane indywidualnym twórcom lub organizatorom, którzy zajmą się działalnością artystyczną.Miasto na całą inwestycję uchwałą Rady Warszawy przeznaczyło 18 mln 606 tys. zł. Obejmuje ona wykonanie ekspertyz, przygotowanie inwestycji, opracowanie pełnej dokumentacji i realizację robót. Na rok 2007 została przeznaczona kwota 287 mln zł.

A która z inwestycji prowadzonych przez SZRM jest najtrudniejsza?

Bardzo skomplikowaną inwestycją jest oczywiście, także z uwagi na swoje usytuowanie, Centrum Nauki Kopernik. Ale trudną będzie też Muzeum Historii Żydów Polskich.

Na czym polega ta trudność?

Zwycięski projekt fińskich architektów jest z pozoru prosty, ale jego wyjątkowość polega m.in. na ciągnącym się przez cały budynek pęknięciu skrywającym główne wejście. Nieregularne pęknięcie ma symbolizować przejście Izraelitów przez Morze Czerwone. Teraz ten motyw wykorzystany w projekcie bryły muzeum może symbolizować pojednanie polsko-żydowskie. Jest to jednak bardzo trudne do wykonania.

Dlaczego duże inwestycje Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta tak się przeciągają?

Jeśli chodzi o Pałac Saski, to długo trwały dyskusje, konkursy i ustalanie koncepcji. Umowa dotycząca zaprojektowania i wykonania inwestycji została podpisana w czerwcu 2006 roku i od tej pory bije dla nas licznik. Ja pełnię swoją funkcję od stycznia 2007 roku. Przedtem zajmowali się tym nasi poprzednicy. Chodzi o okres, gdy Warszawą rządziły osoby p.o. prezydenta miasta. Za czasów Kazimierza Marcinkiewicza, pełnomocnikiem do spraw Pałacu Saskiego był Michał Borowski. W przypadku Centrum Nauki Kopernik nasi poprzednicy zbyt optymistycznie zakładali, że dojdzie do szybkich uzgodnień z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej dotyczących lokalizacji i posadowienia różnych elementów konstrukcyjnych w korycie Wisły. Okazało się, że trzeba było przeprojektować całą dokumentację wykonawczą, która była już gotowa. Nie chciałbym jednak, aby powstało wrażenie, że wszystkiemu winni są nasi poprzednicy. To są naprawdę poważne inwestycje i lepiej jest wydłużyć okres przygotowań, niż popełnić błędy, które będą trudne do naprawienia.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta Warszawy jest jednostką organizacyjno-budżetową, która zajmuje się przygotowaniem i realizacją inwestycji w imieniu i na rzecz urzędu miasta. Podlega bezpośrednio prezydentowi. SZRM był inwestorem bezpośrednim lub zastępczym wraz z pełnieniem nadzoru technicznego i rozliczaniem finansowym takich inwestycji, jak odbudowa Starego i Nowego Miasta, osiedla mieszkaniowe w centrum Warszawy, m.in.: Za Żelazną Bramą i Emilia, na Pradze-Północ i Południe, m.in.: Saska Kępa, Gocław, Ostrobramska, Targówek, Bródno, Tarchomin czy realizowane osiedla mieszkaniowe na Ursynowie i kontynuowane na Gocławiu. Spośród inwestycji użyteczności publicznej można wymienić m.in. Zespół Szpitalny – Szpital Bródno, Domy Towarowe Centrum, Teatr Powszechny, kino Wars, hotel Metropol, Warszawiankę.

Rz: Jak często inwestycje Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta są hamowane przez znaleziska archeologiczne?

Paweł Barański: Na szczęście niezbyt często, a w czasie mojej kadencji – wcale – oczywiście z wyjątkiem odbudowy Pałacu Saskiego.

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Nieruchomości
Ceny ofertowe nowych mieszkań w czerwcu. Gdzie jest drożej?
Nieruchomości
Bulwar Izerski w Świeradowie-Zdroju. Apartamenty w otoczeniu gór
Nieruchomości
Bałtyk, Bieszczady, Mazury? A może Włochy albo Turcja?
Nieruchomości
Polska profesorka w składzie rady konsultacyjnej ds. mieszkalnictwa przy KE
Nieruchomości
Nowy akademik w Krakowie otwarty. Można już rezerwować pokoje