Zyski nie rekompensują nakładów

Z barometru „Rz” wynika, że w ciągu minionego roku średnie ceny najmu w największych miastach wzrosły o ok. 9 proc. Prognozy mówią o dalszych niewielkich podwyżkach – do marca 2009 r. stawki mają pójść w górę przeciętnie o 4 – 5 proc.

Publikacja: 17.03.2008 00:42

Zyski nie rekompensują nakładów

Foto: Rzeczpospolita

Rynek wynajmu mieszkań jest zróżnicowany. Są miasta, gdzie widoczny jest wzrost popytu. Z innych miejscowości dochodzą sygnały o zastoju. Zdaniem ekspertów przy wysokich cenach sprzedaży mieszkań i relatywnie niskich czynszach spada opłacalność wynajmu w stosunku do lokat bankowych, których oprocentowanie ostatnio rośnie. W większości miast zwiększyła się w tym roku podaż mieszkań na wynajem, ale nie wszędzie ożywił się także popyt. Rosnące zainteresowanie wynajmem widoczne jest przede wszystkim we Wrocławiu, a także

w Białymstoku i Trójmieście. Zmniejszyło się zapotrzebowanie w Krakowie, a także w Warszawie.

Różnice między miastami dotyczą też preferencji klientów. We Wrocławiu – jak informuje Leszek Michniak z WGN – popyt na kawalerki przewyższa podaż. Natomiast w Katowicach zmniejszyło się – zdaniem Artura Jakubczyka z Lexpolu – zainteresowanie tak małymi lokalami, ponieważ różnica czynszu w porównaniu z mieszkaniami dwupokojowymi jest niewielka.

Wszędzie jednak jedno-, dwupokojowe mieszkania właściciele mogą wynająć znacznie szybciej niż duże pomieszczenia. Bardzo ważna jest też lokalizacja, a konkretnie dobre połączenie do centrum, możliwość szybkiego dojazdu również samochodem. W Warszawie najbardziej poszukiwane są na przykład lokale położone wzdłuż linii metra. Mniejsze znaczenie ma umeblowanie i wyposażenie, ponieważ właściciele zwykle gotowi są dostosować urządzenie wnętrza do życzeń wynajmującego.

Chociaż średnie ceny wynajmu mieszkań w ostatnich latach nieco wzrosły, to jednak przy niewspółmiernie wyższych nakładach na kupno lokali inwestycje tego typu tracą na opłacalności. Zwłaszcza ostatnio, gdy banki zaczęły podnosić oprocentowanie lokat.

[ramka][b]Jak powstaje wykres?[/b]

Podstawą do wyliczenia danych do barometru były rzeczywiste i prognozowane ceny miesięcznego wynajmu mieszkań. Pośrednicy z pięciu miast podali ceny kawalerek do 35 mkw. i mieszkań dwupokojowych, ok. 45 – 50 mkw., bez wyposażenia, w dzielnicach sypialniach, przy założeniu, że za czynsz płaci właściciel lokalu. Barometr powstał przy współpracy z: Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim – doradcą z rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]

Nieruchomości
Barometr cen mieszkań. Wzrosty cen wyhamowały
Nieruchomości
Koniec spowolnienia sprzedaży mieszkań? Znamy wyniki deweloperów z giełdy
Nieruchomości
Nadszedł czas kupującego. Ceny mieszkań do negocjacji
Nieruchomości
Reforma planistyczna a rynek gruntów inwestycyjnych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nieruchomości
Tak deweloperzy wyceniali mieszkania w kwietniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne