Listwy, gzymsy i rozety. Tradycyjnie wyrabia się je z gipsu albo stiuku – gipsu imitującego marmur, z domieszką pyłu marmurowego lub drobnoziarnistego piasku. Jednak specjaliści od wykańczania wnętrz preferują obecnie sztukaterie ze styropianu i poliuretanu. Materiały te są bowiem niezwykle lekkie, odporne na działanie wilgoci i proste w obróbce (do przycinania wystarczy ostry nóż). Ozdoby ze styropianu są tanie, ale, niestety, bardzo delikatne – łatwo je uszkodzić. Stosujemy je zatem przede wszystkim na sufity oraz wyższe partie ścian.
Sztukaterie z poliuretanu zaliczane są do drogich, ale za to są trwałe, odporne na spękania. Inną ich zaletą jest dokładność i wyrazistość wszystkich szczegółów wzoru. Do podstawowych elementów dekoracji ścian należą listwy i gzymsy, które dzielą ją na mniejsze płaszczyzny i pola. Dekoracje sufitowe to również listwy i gzymsy oraz rozety. Bogactwo wzorów daje duże możliwości tworzenia ornamentów.
Montaż takich sztukaterii nie nastręcza żadnych trudności. Należy jedynie pamiętać, że przy bardziej skomplikowanych wzorach dobrze jest przed rozpoczęciem pracy ułożyć elementy na równej powierzchni, sprawdzić rozmiar całości i ewentualnie ponumerować poszczególne fragmenty.
[srodtytul]Starannie przyklejamy[/srodtytul]
Gotowe elementy sztukateryjne – niezależnie z jakiego materiału są wykonane – najlepiej montować na surowe tynki lub niemalowane, wygładzone gipsem ściany i sufity. W pomieszczeniach, które były już malowane, należy dokładnie oczyścić i zeskrobać z nich farbę, szczególnie łuszczącą się i odpadającą. Jeżeli chcemy pod rozetą zawiesić żyrandol, trzeba w niej zrobić otwór o średnicy umożliwiającej przełożenie kabla i haka.