Zanim przystąpimy do uszczelniania, należy oczyścić ściany oraz dno zbiornika z brudu, luźnych fragmentów i ewentualnie słabo trzymającej się farby. W przypadku widocznych spękań na powierzchni ścian bocznych i dna trzeba je naprawić i wzmocnić. Spękania poszerzamy i naprawiamy szybko twardniejącą zaprawą do naprawy podłoży betonowych. Najpierw ubytki pokrywamy warstwą kontaktową, którą stanowi masa przygotowana w proporcjach: 1 kg zaprawy plus 180 ml wody plus 90 ml emulsji elastycznej. Po dokładnym wymieszaniu składników masę kontaktową nanosimy na wilgotne podłoże.
Wymieszaną zaprawę nakładamy na mokrą warstwę kontaktową (mokre na mokre). Zalecana grubość jednej warstwy powinna wynosić od 5 do 30 mm, dlatego w przypadku głębokiego ubytku należy go wypełniać stopniowo, w kilku warstwach. Ubytek dokładnie wypełniamy zaprawą, mocno dociskając ją do podłoża, a następnie wyrównujemy lustro świeżo nałożonej masy do poziomu istniejącej powierzchni.
W przypadku, gdy ściany i dno zbiornika są gładkie lub pomalowane dobrze trzymającą się farbą, dla zwiększenia przyczepności materiałów uszczelniających przemalujmy ją podkładem. Zawartość kruszywa w podkładzie nadaje gruntowanej powierzchni chropowatość, która ułatwia układanie kolejnych warstw.
W innych przypadkach całość należy zagruntować emulsją, która dzięki dużej zdolności penetracji wnika silnie w głąb podłoża, powodując jego wzmocnienie i ujednorodnienie parametrów całej gruntowanej powierzchni.
[srodtytul]Uszczelniamy w dwóch etapach[/srodtytul]