– Stawka zależy od wyposażenia technicznego osiedla i od zadań pracownika ochrony w centrum monitoringu. Chodzi o obsługę różnych systemów, np. przeciwpożarowych, kontroli dostępu, programowania kart, telewizji przemysłowej, posługiwania się językiem obcym – wylicza Radosław Bieliński, specjalista ds. komunikacji i marketingu w Dom Development.
Jego zdaniem, jeśli osiedle posiada systemy monitorujące, inwestor lub wspólnota powinni zatrudnić przynajmniej dwóch pracowników ochrony: jednego w centrum monitorowania, a drugiego jako osobę nadzorującą osiedle lub budynek i sprawdzającą działania urządzeń alarmowych i przeciwpożarowych oraz w razie potrzeby reagującą na sygnały alarmowe.
Jak kalkulowane są koszty ochrony? – Monitoring wiąże się z jednorazowym wydatkiem przy jego założeniu, a wynagrodzenie agenta ochrony zależy od jego czasu pracy i waha się od ok. 8 do 15 zł za godzinę. Następnie koszt ochrony całej inwestycji dzielony jest przez liczbę lokali – mówi Tomasz Panabażys z J.W. Construction.
Czym kierują się inwestorzy lub wspólnoty mieszkaniowe, dokonując wyboru firmy ochroniarskiej? – Dla nas liczy się cena usługi, wartość polisy ubezpieczeniowej, jaką posiada firma, szybkość dojazdu załogi interwencyjnej oraz zaplecze techniczne w postaci zdalnego systemu monitorowania – mówi Radosław Bieliński.
Na czym polega ochrona osiedla? – W naszych inwestycjach na terenie ogrodzonego osiedla mamy zamontowane kamery, jest monitoring bram, klatek i wjazdu do garaży. Ochrona ma swoje biuro przy wjeździe. Koszty zależne są od firmy i od potrzeb klienta, ustalamy je indywidualnie – mówi Jacek Pajewski z Bouygues Immobilier Polska.