Zanim rozpoczniemy budowę wymarzonego basenu, musimy wybrać odpowiednie dla niego miejsce.
Przede wszystkim nie powinien on znajdować się w zbyt dużej odległości od domu. Stosunkowo bliskie jego położenie ułatwia przeprowadzenie i podłączenie instalacji wodnej oraz elektrycznej. Warto też upewnić się, że podłoże, w którym umieszczona zostanie niecka (optymalna jej głębokość to 1,5 m), nie skrywa żadnych podziemnych instalacji lub potężnych korzeni drzew. Ponadto przy planowaniu położenia warto wybrać miejsce, które spełnia następujące warunki. Po pierwsze – przez większość dnia jest nasłonecznione. Po drugie – znajduje się w takiej odległości od ogrodzenia, że zapewnia nam poczucie intymności. Po trzecie – nie jest usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie liściastych drzew i krzewów (te mogą łatwo zanieczyścić wodę).
Baseny stacjonarne najczęściej wykonuje się z betonu pokrytego ceramiką. Niecki można także zbudować z żelbetonu, z wykładanych folią gotowych elementów PCV, blachy czy z akrylu. Największą trwałość mają jednak konstrukcje betonowe.
[srodtytul]Trochę wyobraźni[/srodtytul]
Średnia wielkość ogrodowego basenu rekreacyjnego to 4x8 m. Prostokątny kształt zbiornika uznawany jest za najbardziej ergonomiczny. Jednak i na tym polu można dać się ponieść wyobraźni i urozmaicić jego wygląd, aby dobrze wpisywał się w otaczającą go przestrzeń i współtworzył niepowtarzalny charakter naszego ogrodu. Odpowiednie usytuowanie basenu oraz dobór jego kształtu mogą zatem stać się doskonałym źródłem inspiracji w kreowaniu przydomowego zacisza w stylu śródziemnomorskim.