Tak wynika z [b]wyroku Sądu Okręgowego w Zamościu (sygn. I Ca 222/10)[/b].
Janusz M., mieszkaniec powiatu tomaszowskiego, jest właścicielem działki, przez którą przebiegają trzy linie energetyczne średniego napięcia. Wybudowano je w latach 70. Od czasu ich postawienia zakład energetyczny nie wypłacił mu żadnego wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości.
Mężczyzna domagał się przed sądem zasądzenia od PGE Dystrybucja Zamość czynszu w kwocie 1 tys. zł miesięcznie od dnia wniesienia pozwu (5 października 2009. r.) do czasu usunięcia trakcji energetycznej z jego nieruchomości.
Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim oddalił sformułowane w ten sposób żądanie. Ustalił, że pozwana spółka korzysta z nieruchomości na zasadzie służebności i jest posiadaczem w złej wierze. [b]Użytkując cudzą nieruchomość bez tytułu prawnego, samoistny posiadacz w złej wierze (stosownie do art. 224 § 2 oraz art. 224 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]) obowiązany jest zapłacić właścicielowi wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy.[/b]
Jest ono należnością jednorazową za cały okres korzystania z rzeczy przez posiadacza bez tytułu prawnego. Nie może być określone na przyszłość i nie dzieli się na świadczenia okresowe (miesięczne).