Niewątpliwie w 2019 r. dalej będziemy rozmawiać o nowelizacji ustawy deweloperskiej. Prace nad nią trwają od niemal roku. W pierwszej wersji zakładała likwidację otwartych rachunków powierniczych bez zabezpieczeń. Odpowiedzialny za ustawę Urząd Ochrony i Konkurencji wycofał się jednak z tego pomysłu. Słusznie?
Słusznie. Branża w tej sprawie zabrała mocno głos. Razem z Pracodawcami RP i Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pisaliśmy liczne uwagi do tego projektu i byliśmy przeciwko m.in. likwidacji otwartych rachunków. Bardzo się cieszę, że nasz głos był słyszalny i że również wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń włączył się do tej dyskusji. Dobrze, że wsłuchano się w głos praktyków rynku.
Prowadząc bowiem choćby takie programy jak 10/90, gdzie na początku klient wpłaca 10 proc. wartości swojego mieszkania, a resztę dopiero przy jego odbiorze, byliśmy poniekąd w praktyce uczestnikami likwidacji tego typu rachunków. Przez długi czas musieliśmy ponosić wysokie ryzyko prowadzenia inwestycji, ale i finansowania klienta. W związku z tym wiemy, że systemowe rozwiązanie zamykające możliwość korzystania z otwartych rachunków mieszkaniowych powierniczych byłoby na pewno niekorzystne dla branży – zwłaszcza dla mniejszych deweloperów, którzy nie mają takiej siły finansowania, tak dużych własnych środków, które mogliby zaangażować w budowę.
Likwidacji otwartych rachunków powierniczych nie będzie. Mamy za to Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który zakłada nawet 5-proc. składki od każdego nowo wybudowanego mieszkania, gdy inwestycja finansowana będzie z rachunku otwartego. To oznacza wyższe ceny mieszkań?
Pierwszy projekt zakładał chyba nawet 15-proc. stawkę. Podczas debaty usłyszałam, że powinniśmy być zadowoleni, że będzie to 5 proc. Natomiast jako deweloperzy, praktycy podnosimy, że trudno nam jest ustosunkować się do tej wartości ze względu na brak precyzyjnych wyliczeń, jaka kwota w istocie miałaby pokryć ryzyko upadłości dewelopera. Zwłaszcza że od 2011 r. – a więc od kiedy obowiązuje obecna ustawa – nie upadł żaden deweloper, a prawie 90 proc. z nich stosuje otwarte rachunki powiernicze. Okazało się więc, że rachunki były dobrym rozwiązaniem na czas boomu w budownictwie i rzeczywiście się sprawdziły.