Dotychczasowych właścicieli zmieniły dwa obiekty. Niemiecki fundusz nieruchomości DEGI International sprzedał Focus Filtrową za 117 mln euro. Budynek kupiła spółka RREEF Real Estate dla zarządzanego przez siebie funduszu nieruchomości Grundbesitz Europa.
Biurowiec został oddany do użytku w 2000 r. w warszawskim Śródmieściu. Obiekt oferuje pow. wielkości 33,5 tys. mkw. i jest w pełni obłożony umowami najmu – siedzibę w nim mają m.in. Centrala Grupy Deutsche Bank, a także BMW, GlaxoSmithKline czy Walt Disney. Druga transakcja dotyczyła biurowca na warszawskim Mokotowie. Austriacka spółka Immofinanz Group kupiła od Echo Investment kompleks Park Postępu za 102 mln euro. Nieruchomość składająca się z czterech budynków, połączona wspólnym parterem, o całkowitej pow. 33,8 tys. mkw., była sukcesywnie oddawana do użytku w ciągu ostatnich dwóch lat. Obecnie Park Postępu jest także całkowicie wynajęty przez m.in. Lux Med, Abbot Laboratories, Pekao Financial Services, Novell, Schutz Polska, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Javart, Bongrain, Damovo Polska czy Ikano Bank Polska. Sprzedaż Parku Postępu została sfinansowana przez ERSTE Group Bank AG.
Z raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że w I półroczu 2011 r. zawarto umowy sprzedaży biurowców na łączną kwotę ok. 528 mln euro, co stanowi 55 proc. wszystkich transakcji zawartych na polskim rynku komercyjnym. Grupa finansowa CA Immo przejęła część portfela Europolis, fundusz Deka Immobilien kupił biurowiec North Gate za 103 mln euro, Union Investment został właścicielem Zebra Tower za 76 mln euro, a IVG przejęła biurowce BTC Office Center oraz Al. Ujazdowskie 10 łącznie za ok. 43 mln euro.
Inwestorzy obecnie koncentrują się tylko na stołecznym rynku – ani jedna transakcja nie została zawarta poza Warszawą. – W miastach regionalnych nie ma wysokiej klasy obiektów biurowych, które spełniają wysokie wymagania potencjalnych nabywców – tłumaczą przedstawiciele Cushman & Wakefield. Ich zdaniem w tym roku wzrośnie oferta biurowców znajdujących się w rękach funduszy inwestycyjnych. Jednocześnie oferta nowych lub znajdujących się w budowie biurowców będzie ograniczona ze względu na wstrzymanie licznych projektów deweloperskich w czasie kryzysu .
W Warszawie w I poł. 2011 r. oddano zaledwie 57,3 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, a do końca roku deweloperzy dostarczą kolejne 85,4 tys. mkw. Najwyższe stawki najmu biur w stolicy wynoszą ok. 26,5 euro za mkw. miesięcznie.