Mieszkanie czy dom w dzisiejszych czasach stały się nie tylko dobrą formą lokowania wolnych środków, ale też źródłem dodatkowego zarobku. Oczywiście decydując się na takie zarabianie, trzeba liczyć się z koniecznością oddania części zysku fiskusowi.
Ustawodawca – wiedząc jednak jak ten rodzaj aktywności zagrożony jest ukrywaniem w szarej strefie – zadbał, by przepisy podatkowe maksymalnie zachęcały do legalizowania umów. W konsekwencji przewidział kilka sposobów opodatkowania najmu poprzez PIT. Ale to, co opłaca się przy jednym małym lokum, niekoniecznie sprawdzi się przy dużym, drogim apartamencie.
Mniej szarej strefy
O tym, że Polacy coraz więcej inwestują w nieruchomości na wynajem i coraz chętniej dzielą się zyskami z fiskusem, świadczą oficjalne statystyki resortu finansów. Z danych za 2017 r. (rozliczenie za 2018 r. dopiero przed nami) wynika, że aż 562 884 zeznań złożyli podatnicy, którzy ryczałt wybrali wyłącznie do przychodów z najmu, dzierżawy itd. poza działalnością. To o 53 891 zeznań więcej niż za 2016 r.
Tendencję wzrostową w legalizowaniu umów widać też w kategorii tzw. najmu okazjonalnego. Zgłosiło go w 2017 r. 14 886 podatników ryczałtowców (o 5 002 więcej niż w 2016 r). Kolejnych 1711 – o 339 więcej niż w 2016 r. – zgłosiło się do opodatkowania w innych formach: 1697 płacących PIT przy zastosowaniu skali podatkowej i 14 korzystających ze stawki liniowej.
To, jak opodatkowane będą zyski z najmu i umów o podobnym charakterze, zasadniczo zależy od woli podatnika. Dla osób, które nie chcą zakładać firmy, do wyboru mają ryczałt i opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli według skali. Może się jednak okazać, że bardziej opłacalne jest zarejestrowanie działalności, bo to daje możliwość wyboru opodatkowania firmy albo na zasadach ogólnych, albo liniowej stawki PIT, która jest zarezerwowana dla firm i pozwala płacić 19 proc. podatek, bez względu na zyski. Wybór formy najmu i sposobu opodatkowania zależy więc od okoliczności, zasad najmu, kosztów itd., a przy dużej skali przedsięwzięcia założenie firmy może być koniecznością.