Jakie mieszkania tanieją

Niższe ceny to efekt deweloperskiego grzechu pierworodnego

Publikacja: 21.12.2011 14:02

Zbigniew Juroszek

Zbigniew Juroszek

Foto: ROL

Zbigniew Juroszek, prezes firmy deweloperskiej Atal:

- Realny spadek cen mieszkań to mit. Rzeczywiście tanieją tylko nieruchomości pewnej kategorii. Są to głównie mieszkania zbudowane na drogich gruntach, źle zaprojektowane, za duże. Natomiast ceny najbardziej poszukiwanych, dobrze zlokalizowanych lokali dwupokojowych, utrzymują się na stałym poziomie.

Niższe ceny mieszkań za metr proponowane są zazwyczaj w przypadku lokali obarczonych deweloperskim grzechem pierworodnym, czyli zbudowanych na gruntach zakupionych za drogo, bądź posiadających wady prawne. Tanieją także te za duże i źle pomyślane lokale. Klienci bowiem nadal najchętniej poszukują powierzchni mniejszych, ale mających większą liczbę pokoi.

Obniżane są również ceny na osiedlach ze słaba lokalizacją. Tam mieszkania muszą być jak najszybciej sprzedane, aby deweloper uniknął generowania kosztów. Stąd tak wiele promocji.

Mnogość ofert na rynku sprawia, że Klient ma w czym wybierać. Staje się przez to bardziej wymagający. Dodatkowo na wzrost jego oczekiwań nabywców wpłynie także trudność ze zdobyciem pieniędzy na zakup mieszkania (np. Rekomendacja S).

Klienci będą podchodzić z większą rezerwą do zakupu nieruchomości. Będą porównywać oferty, a decyzje będą podejmować dużo bardziej ostrożniej. Dlatego też cena lokali, obarczonych wadami spadnie jeszcze bardziej. Utrzyma się natomiast cena mieszkań dobrze usytuowanych i  zaprojektowanych zgodnie z panującym trendem.

Nieruchomości
Dzień prawdy dla zadłużonego dewelopera. Czy wypłacił odsetki od obligacji?
Nieruchomości
Obiekty handlowe rosną w mniejszych miastach. Debiutują u nas nowe marki
Nieruchomości
Hiszpański rynek nieruchomości kusi, ale się zmienia. Polacy poprawią rekord?
Nieruchomości
Kupujący mieszkania chcą sobie „zaklepać” najlepsze okazje
Nieruchomości
Wielki park logistyczny w Nowym Modlinie