Warszawa wyprzedziła miasta Europy Środkowo-Wschodniej, a także m.in. Wiedeń, Rzym i Madryt. Nie jest jednak tak dobrze jak przed rokiem, kiedy to stolica Polski zajmowała trzecią pozycję w rankingu – wynika z raportu firmy doradczej PwC i Urban Land Institute (ULI).
– Spadek pozycji Warszawy jest spowodowany tym, że miasta ze stabilnych gospodarczo państw, takich jak Monachium, Berlin, Hamburg oraz Londyn poprawiły swoje notowania na tle naszej stolicy w porównaniu z ubiegłym rokiem – wyjaśnia Kinga Barchoń, dyrektor w zespole ds. nieruchomości firmy PwC. – Polska nadal jest ceniona przez światowych inwestorów. Wynika to nie tylko z wielkości oraz płynności rynku, ale również z poczucia dobrego stosunku jakości do ceny nieruchomości – dodaje.
Z raportu wynika także, że w kategorii inwestycji w nowe nieruchomości Warszawa zajęła 8. miejsce (rok temu 6.), najwyższe wśród metropolii Europy Środkowej (Praga zajęła 17. pozycję, a Budapeszt 26.). Z kolei w badaniu dotyczącym perspektyw dla działalności deweloperskiej Warszawa uplasowała się na 6. miejscu (Praga na 18., a Budapeszt na 23. pozycji).
Zdaniem ekspertów PwC inwestorzy nadal spodziewają się wzrostu znaczenia naszej stolicy na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. – Polska jest uważana za jeden z najbardziej dojrzałych rynków usług wspólnych w Europie. Atutem jest także postrzeganie naszego kraju jako ważnego centrum logistycznego Europy – dodaje Kinga Barchoń.
Najgorzej postrzegane są nadal miasta z krajów znajdujących się w centrum kryzysu ekonomicznego – Ateny, Lizbona, Dublin, Madryt i Barcelona. – Inwestorzy nadal bardzo ostrożnie podchodzą do lokowania tam kapitału. Skupiają się na państwach o stabilnych gospodarkach – przekonuje Joe Montgomery, dyrektor naczelny ULI Europe.