- Portal „Rzeczpospolitej" rp.pl/nieruchomosci wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Systemów Ociepleń (SSO) prowadzą akcję poradniczą dotyczącą ociepleń budynków. Doradzamy czytelnikom, jak wybrać optymalną metodę ocieplenia domu, jakie materiały będą najlepsze.
- Spośród autorów nadesłanych listów (nieruchomosci@rp.pl) eksperci z SSO raz w miesiącu wybiorą osobę, do której pojadą, obejrzą dom i udzielą fachowej porady, co zrobić, by budynek nie tracił energii.
- Kolejną osobą, która wygrała poradę eksperta, jest pan Michał z podwarszawskiego Otwocka. Czytelnik mieszka w bloku oddanym do użytku w 1995 roku. W czterokondygnacyjnym, dwuklatkowym budynku jest 20 mieszkań.
- Pan Michał napisał do nas: „Proszę o rady dotyczące ocieplenia budynku o kubaturze 6670 m3 wybudowanego w technologii tradycyjnej. Ściany zewnętrzne są trójwarstwowe z cegły szczelinowej, 4 cm styropianu zlicowane cegłą pełną i silikatową, całość muru: ok. 60 cm. Stropy Fert-40. Nad piwnicą strop ocieplony 3-centymetrową warstwą styropianu. Stropodach wentylowany ocieplony 12-centymetrową warstwą wełny mineralnej. Okna w większości wymienione na nowe, klatki schodowe częściowo w postaci luksferów, bryła z elementami nieregularnymi. Budynek, zwłaszcza w lokalach położonych najwyżej, nie zapewnia komfortu cieplnego. Zimą temperatury w nieogrzewanych przez noc pokojach spadają nawet do 15 st. C. Jednocześnie koszty ogrzewania są rażąco wysokie w porównaniu z porównywalnymi powierzchniowo budynkami. Ogrzanie 70 mkw. to koszt nawet 4800 zł za sezon. Stan budynku został określony w wykonanym zimą badaniu termowizyjnym. Najważniejsze wnioski: za mała grubość styropianu (4 cm), nieocieplone cokoły, utrata ciepła przez konstrukcję budynku. W jaki sposób i jakimi materiałami docieplić blok? Jak najkorzystniej sfinansować remont. Gdzie starać się o dofinansowanie?
- Do mieszkańców z Otwocka pojechaliśmy z Markiem Śliwińskim, ekspertem ze Stowarzyszenia na rzecz Systemów Ociepleń. – Miejscem największych strat ciepła nie są ściany, lecz klatki schodowe wykonane z luksferów. Na straty ciepła na klatkach schodowych znacząco wpływają też otwory okienne wykonane z pojedynczej szyby w ramie stalowej – mówi Marek Śliwiński.