Coraz więcej osób inwestuje w lokale na wynajem. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, a do najważniejszych należą niskie oprocentowanie lokat bankowych oraz wysoka oczekiwana rentowność najmu.
Niskie stopy procentowe z jednej strony zachęcają do zaciągania kredytów hipotecznych, które są oprocentowane najniżej w historii, bo średnio 4,3 proc., ale z drugiej strony zniechęcają inwestorów do przedłużenia kończących się lokat bankowych.
Doceniony najem
W czasie gdy przeciętnie oprocentowana lokata oferuje po opodatkowaniu 2 proc. w skali roku, wiele osób szuka alternatywnego miejsca na swoje oszczędności i odnajduje je na rynku nieruchomości.
Średnia oczekiwana roczna rentowność netto wynajmu mieszkań wynosi 4,13 procent. Wskaźnik powstaje na podstawie średnich cen wynajmu mieszkań oferowanych w serwisie Domiporta.pl, w przeliczeniu na metr kwadratowy ich powierzchni, oraz średnich cen transakcyjnych mieszkań, po jakich klienci Home Broker i Open Finance dokonują transakcji zakupu.
Najwyższą wartość wskaźnik osiąga w Gdańsku, Łodzi i Warszawie. Osoba kupująca mieszkanie na wynajem w tych miastach może – przy założeniu 10,5-miesięcznego okresu najmu w ciągu roku oraz uwzględnieniu czynszu i podatku – liczyć na 4,5 proc. zysku w skali roku.