To co dzieje się z rublem, wpływa na wszystkie dziedziny życia Rosjan, w tym na rynek nieruchomości. A tu handlowało się i handluje w walucie, przede wszystkim w dolarach. Mocny dolar spowodował spadek ceny na rynku wtórnym do 3821 dol. za 1 m kw (wg. centrum irn.ru). To mniej niż wynosiła najniższa cena kryzysowego 2009 r - 3858 dol.. Od początku roku metr moskiewskiego mieszkania potaniał o 25 proc..To pochodna dewaluacji rubla, która na dzień 14 grudnia wyniosła 78,3 proc. w stosunku do dolara.

Nic dziwnego, że popyt osiągnął szczyty i przyśpiesza im bliżej końca roku. W listopadzie był wyższy od października o 47 proc.. Pojawiły się ogłoszenia: „kupię mieszkanie na wynajem". tego wcześniej nie było. Rośnie też zainteresowanie nowymi mieszkaniami.

Jednak eksperci uważają, że potrwa to niedługo. Wg. Goldman Sachs w pierwszej połowie 2015 rynek konsumencki Rosji straci 2-3 proc., a za cały rok 2,2 proc..W tym miesiącu na rynku nieruchomości wciąż będzie tendencja rosnącego popytu i spadających cen w walucie. Potem sytuacja ma się stabilizować.