– Kraków to główna lokalizacja dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W centrach usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym pracuje tu ok. 33,5 tys. osób, co jest najwyższym wynikiem nie tylko w Polsce, ale i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Rafał Oprocha, dyrektor krakowskiego oddziału firmy doradczej JLL.
Podkreśla, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w Krakowie działalność rozpoczęło najwięcej w skali całego kraju centrów usług z kapitałem zagranicznym, w tym m.in. GE Healthcare, Lundbeck, RWE, Getinge Group czy Samsung.
– Firmy z tej branży przyciąga kombinacja takich atutów, jak wykształcone kadry z kompetencjami poszukiwanymi przez inwestorów, wsparcie władz miasta i instytucji publicznych i prywatnych, rozwinięta infrastruktura biurowa i transportowa oraz wysoka jakość życia – dodaje Rafał Oprocha.
Mocną pozycję stolicy Małopolski potwierdzają światowe rankingi, takie jak np. Top 100 Outsourcing Destinations przygotowany przez Tholons. Kraków – jako jedyne europejskie miasto – znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych na świecie lokalizacji projektów z sektora usług dla biznesu (na miejscu dziewiątym).
Pośrednicy podkreślają, że krakowski rynek biurowy rośnie właśnie dzięki firmom z sektora usług dla biznesu. Popyt brutto na biura w 2014 r. wyniósł historycznie rekordowe 145 tys. mkw. Należy jednak zaznaczyć, że tak bezprecedensowy wynik to po części efekt kumulacji niezaspokojonego popytu z 2013 r., związanego z ograniczoną dostępnością wielkich powierzchni biurowych.