Pod koniec I kwartału 2015 r. w Warszawie w budowie znajdowało się 683 tys. mkw., natomiast w ośmiu największych ośrodkach regionalnych – 615 tys. mkw. powierzchni biurowej – podaje firma CBRE. Jeśli te projekty zostaną ukończone, co zajmie około dwóch lat, stołeczny rynek biurowy urośnie o 15 proc., natomiast regionalny zwiększy się o 19 proc.
– Ze względu na dużą aktywność deweloperów w całej Polsce w ciągu kilku lat oferta dużych modułów biurowych na wynajem powinna się powiększyć – prognozuje Karol Patynowski, dyrektor w dziale reprezentacji najemcy w JLL.
Za mało czasu
Skala poszczególnych rynków biurowych w Polsce jest bardzo różna, co przekłada się na dostępność powierzchni, zwłaszcza tych liczących po tysiąc czy kilka tysięcy metrów.
– Najemca poszukujący modułu liczącego 1 tys. mkw. najwięcej propozycji znajdzie dziś oczywiście w Warszawie, bo aż 141 – szacuje Konrad Heidinger, starszy konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE.
O wiele słabiej pod tym względem prezentują się rynki regionalne. Np. we Wrocławiu znajdziemy już tylko 24 takie powierzchnie. – Natomiast najmniej dużych modułów czeka na chętnych w Łodzi i Szczecinie – mówi Konrad Heidinger.