Giełdowy deweloper sprzedał wrocławski biurowiec Midpoint 71 oraz trzy biurowce wchodzące w skład wielofunkcyjnego projektu Fuzja w Łodzi. Łączna wartość transakcji to około 160 mln euro (750 mln zł).

Liczący prawie 37 tys. mkw. powierzchni najmu Midpoint 71 poszedł za ponad 100 mln euro, nabywcą jest czeski fundusz Trigea Real Estate, dla którego to pierwsza transakcja w Polsce. Oddany niedawno budynek wynajęty jest w ponad 80 proc., pełna komercjalizacja spodziewana jest w najbliższych miesiącach.

Trzy w pełni wynajęte biurowce w Fuzji o powierzchni 22 tys. mkw. kupił KGAL Group, a wartość transakcji to prawie 60 mln euro. To kolejna umowa zawarta z tym niemieckim inwestorem.

- MidPoint71 to była miłość od pierwszego wejrzenia. Współpraca z doświadczonym deweloperem, jakim jest Echo Investment, to doskonały sposób na wejście na nowy rynek – skomentował Tomas Trcka, prezes Trigea Real Estate Fund. Fundusz działa od 2019 r. w Czechach i Słowacji, w planach ma ekspansję na inne rynki regionu.

- Cieszymy się, że możemy współpracować z Echo Investment przy kolejnym projekcie przekształcającym miasto. Biurowce w Fuzji, dzięki swojej jakości i renomowanym najemcom, udowadniają swoją długoterminową wartość i są doskonałym aktywem dla inwestora strategicznego – powiedział Adam Scheitza, transaction manager w KGAL Investment Management. Fundusz zarządza aktywami o wartości 16,5 mld euro.

- W tym roku planujemy wyjść z wielu projektów biurowych, w najbliższym czasie oczekujemy sprzedaży dwóch budynków, w wakacje kolejnych dwóch, a jesienią następnych – zapowiadał kilka dni temu w programie #ProstozParkietu Maciej Drozd, wiceprezes Echa. - Biurowce to aktywa „eurowe", rynek inwestycyjny jest pod wpływem rosnących stóp procentowych w strefie euro, ale te zwyżki są wobec tego, co się dzieje w Polsce, bardzo niewielkie. Widzimy cały czas zainteresowanie inwestorów, a co nas cieszy – także nowych. Polska i tutejszy rynek biurowy są postrzegane jako atrakcyjne. Widzimy, że popyt na powierzchnie biurowe jest mocny, a podaż po wybuchu pandemii się zmniejszyła, i warto rozpoczynać kolejne projekty, oczywiście selektywnie, na najsilniejszych rynkach – w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu – dodał.

Echo jest w trakcie oferty publicznej obligacji o wartości 40 mln zł.