Firma inwestycyjna Cornerstone założyła platformę pozwalającą lokować w nieruchomości w naszym regionie Europy. 5th Corner stawia na biura, a pierwszą transakcją jest zakup za około 123 mln euro (prawie 570 mln zł) pięciu kompleksów w Warszawie: Nordic Park, Bliski Centrum, Batory Building I, Company House I oraz Warta Tower. Sprzedającym jest Globalworth, właściciel największego w Polsce portfela biurowego. Transakcja wymaga zgody UOKiK i decyzji podatkowej.

Oddany do użytkowania w 2003 r. Warta Tower ma być flagowym budynkiem w portfelu, platforma zainwestuje jeszcze 30 mln euro w renowację. Zmodernizowany obiekt zostanie otwarty w 2023 r. Sama Warta nie jest już głównym najemcą, od tego roku ubezpieczyciel ma siedzibę w The Warsaw UNIT. Globalworth kupił Warta Tower wiosną 2018 r. za 55 mln euro (wówczas 230 mln zł, obecnie 250 mln zł).

- Pracowaliśmy nad tą transakcją przez kilka miesięcy. Jesteśmy przekonani, że biura – mimo epidemii Covid – nie stracą swojego znaczenia. To pierwszy krok w kierunku utworzenia znacznie szerszej platformy – skomentował Darius Divwalla, partner zarządzający w Cornerstone Investment Management. 5th Corner zapowiada zakupy w najbliższym czasie biur w innych stolicach europejskich. Ambicją jest stworzenie w ciągu dwóch-trzech lat portfela biurowego o wartości ponad 1 mld euro brutto.

- Transakcja pozwoli naszym specjalistom zarządzającym polskim portfelem nieruchomości Globalworth koncentrować się na większych i bardziej strategicznych obiektach biurowych – powiedział Łukasz Duczkowski, szef ds. inwestycji i projektów specjalnych w Globalworth Poland.