Nadajniki założyli bocianom naukowcy z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wielu spośród nich działa w grupie o nazwie Farmland Ecology Group.

Monitorując przelot polskich bocianów naukowcy odkryli, że aż 23 z 54 ptaków, którym założyli urządzenia - już nie żyje. Zaledwie jeden zginął z rąk polujących na bociany mieszkańców krajów Bliskiego Wschodu. Ten - w Arabii Saudyjskiej.

Jak piszą na portalu Farmland Ecology Group, 22 bociany nawet nie zdołały opuścić Europy. Spośród nich tylko 4 padły ofiarami drapieżników. Pozostałe umarły rażone prądem.

Prawdziwe cmentarzysko bocianów znajduje się właśnie w Bułgarii, niedaleko Burgas.

To w tej okolicy, na wielkim wysypisku śmieci, bociany robią sobie przystanek w podróży do Afryki.

Naukowcy pojechali w to miejsce i odkryli makabryczną prawdę. Udokumentowali ją zdjęciami zamieszczonymi na portalu.

Szczątki bociana z nadajnikiem  znaleźli na stosie szczątków siedmiu kolejnych ptaków.

Wysypisko śmieci jest otoczone przez słupy wysokiego napięcia. Jest ich około 100. Przyrodnicy sprawdzili losowo okolice 10 z nich i znaleźli ciała 130 ptaków. Jak szacują, na wysypisku mogło zginąć nawet 1300 bocianów.

- Zdziczałe psy jedzą martwe bociany, a szczątki tworzą przerażający widok - piszą pracownicy poznańskiego uniwersytetu. - Największe zagrożenie dla bocianów jest tu, w Europie. Może więc właśnie my powinniśmy zacząć dbać o bezpieczeństwo ich migracji.